Menu

Androidový smartphone bez Googlu: jde to, stačí instalovat systém LineageOS

29.04.2022 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Androidový smartphone bez Googlu: jde to, stačí instalovat systém LineageOS

Androidový smartphone bez Googlu: jde to, stačí instalovat systém LineageOS | foto: Daniel Romero/Unsplash

Pokud se chcete osvobodit od Androidu, mobilního operačního systému Google, můžete si zvolit vlastní instalaci. Pravděpodobně nejoblíbenější volbou je LineageOS.

V Androidu je zpravidla vždy předem instalováno mnoho aplikací od Googlu, které nelze snadno odstranit. Pokud vás už tento v některých případech softwarový balast nebaví, můžete si instalovat alternativní systém pro Android, kterým je LineageOS. K jeho základním charakteristikám patří:

– je zdarma,
– jde o software s otevřeným zdrojovým kódem,
– je to oficiální nástupce oblíbeného CyanogenModu,
– celosvětově jej používá přes 4,6 milionů aktivních uživatelů.

V aktuální verzi 19 přibylo mnoho novinek.

Lineage19: co nového přináší aktualizace na verzi 19

Cílem LineageOS, který lze považovat za odnož Androidu, je mimo jiné poskytovat i starším modelům smartphonů, které ztratily podporu, nejnovější bezpečnostní aktualizace Androidu. Kromě toho v systému nejsou předem instalovány žádné aplikace, které by zbytečně zatěžovaly paměť a další systémové zdroje.

Ve verzi 19, půl roku po vydání Androidu 12, je LineageOS obohacen o celou řadu novinek:

– ve výchozím nastavení je aktivován tmavý režim,
– ovladač hlasitosti je zobrazen jako pole, které lze odklopit do strany obrazovky,
– byl vylepšen integrovaný prohlížeč,
– byla optimalizována aktualizační funkce.

Další podrobnosti o obsahu aktualizace vývojáři uvádí na oficiálním blogu. V současnosti je podporováno pouze 19 zařízení, ale budou přibývat další.

Pro uživatele skutečně letitých zařízení ale systém LineageOS není, nejsou jím podporována. Instalace by v jejich případě byla technicky velmi složitá.

Jak se LineageOS instaluje?

lineageos

| Zdroj: LineageOS

Instalace CustomROM, jakým je například i LineageOS, je spíš pro zkušenější uživatele. Prvním krokem je kontrola kompatibility.

Je dobré prověřit, zda je podporován váš smartphone. Potřebné informace najdete na stránce výrobce, kde si můžete vybrat model a odpovídající soubory je stažení. Zde je třeba věnovat pozornost přesnému označení a informacím o procesoru.

Samotná instalace systému LineageOS probíhá podobně, jako u jiných CustomROM

Při instalaci ale buďte velmi obezřetní: jakýkoliv zásah do systému nebo použití firmwaru, který nebyl vydán oficiálně, může mít za následek ztrátu záruky na zařízení.

Odkud vlastně LineageOS pochází?

Anglický termín "lineage" znamená rodovou linii nebo původ. V názvu mobilního operačního systému odkazuje na skutečnost, že systém navazuje na populární CyanogenMod, který byl ukončen v roce 2016.

Zdrojový kód předchůdce převzala jedna ku jedné bývalá zakladatelka projektu, Stefanie Kondik, a s novým názvem v něm pokračovala v podobě komunitního projektu. První oficiální verze systému LineageOS tak byly zveřejněny na začátku roku 2017.

Nepřehlížejte rizika LineageOS: přeci jen nějaká existují

Z hlediska ochrany dat je LineageOS rozhodně lepší, než běžný Android. Jednoduše v něm nejsou služby Google, pokud si je sami dodatečně neinstalujete.

CustomROM ale nemají jen výhody. Co se týče bezpečnosti, jsou zde jistá rizika:

– pokud chcete systém instalovat na nepodporované zařízení, je možné, že jej budete muset stáhnout z nedůvěryhodných zdrojů,
– není zaručena aktualizace v delším časovém horizontu, takže jednotlivá zařízení mohou ztratit podporu,
– pokud chybí aktualizace firmwaru a jádra, je smartphone stále více zranitelný vůči bezpečnostním chybám,
– u rootovaného zařízení uživatel teoreticky může nastavovat cokoliv, platí to ale i pro škodlivý kód.

Pokud byste si chtěli LineageOS instalovat, je dobré toto všechno mít na paměti.

Bez Obchodu Play to následně dává větší smysl

Pokud se chcete zcela zbavit shromažďování dat pro Google, neměli byste po úspěšné instalaci systému LineageOS začít stahovat aplikace prostřednictvím Obchodu Play. Pak by se totiž efekt lepší ochrany dat vytratil. V bezplatné alternativě F-Droid najdete obvyklé aplikace také, i když jejich nabídka je podstatně menší. Pokud si nejste jisti, jak LineageOS instalovat, raději se do toho nepouštějte.

Zdroj: Lineageos.org

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení