Menu

Anonymní a cílené vyhledávání: Google asi nemá radost

01.02.2021 14:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Anonymní a cílené vyhledávání: Google asi nemá radost

Anonymní a cílené vyhledávání: Google asi nemá radost | foto: Startpage.com

Vyhledávací algoritmus Google poskytuje nejlepší výsledky vyhledávání, ale má to svou cenu: sledování dat o uživateli. A co takhle využít přesnosti Google a přitom zůstat v anonymitě. Tak to slibuje služba Startpage.

Startpage o sobě prohlašuje, že chce být "nejdiskrétnějším vyhledávačem na světě." Nizozemská služba to dělá následovně: vyhledávací dotazy, které zadáte na úvodní stránce, se přenesou do vyhledávače Google, ale předtím anonymizují. Nepoužije se vaše IP adresa, uživatelské ID, ani sledovací cookies. Startpage neukládá ani historii vyhledávání. A protože anonymizační služba sídlí v Nizozemsku, nemá na ni dosah americká jurisdikce, která by ji přinutila zveřejnit informace o uživatelích.

Kromě toho má Startpage nyní i funkci anonymního zobrazení pro přístup na webové stránky. Tato funkce slibuje skrytí vaší skutečné identity a chrání před profilováním, sledováním, spywarem a malwarem. Graficky je stránka provedena moderně a velmi jednoduše. Pro anonymní přístup na web stačí kliknout na symbol masky vedle výsledku vyhledávání. Navštívený web pak vidí pouze Startpage.com jako návštěvníka, ale ne skutečného uživatele.

Vyzkoušejte si: Startpage

startpage-logo

Startpage – anonymně na internet

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Pomocí služby Startpage můžete používat vyhledávací službu Google bez sledování uživatelských údajů.

Stáhněte si

 

Anonymní vyhledávání: Startpage a DuckDuckGo

startpage1

Startpage poskytuje anonymitu při vyhledávání. Funguje jako vstupní filtr před předáním vyhledávacího dotazu Googlu. | Zdroj: Startpage.com/Edge

Startpage není jediná služba, která chce svým uživatelům poskytovat anonymní služby. Známým příkladem je také DuckDuckGo, který pracuje na jiném principu. Na rozdíl od Startpage nejsou vyhledávací dotazy anonymizovány a poté předány Google ke zpracování, DuckDuckGo používá různé vyhledávací mechanizmy, jako například Yahoo engine nebo vyhledávání v seznamu Wikipedie.

V přímém porovnání mezi DuckDuckGo a Googlem je ale hned docela dobře vidět, proč je i navzdory všem kritikám Google stále nejpoužívanějším vyhledávačem: Google nabízí nejlepší výsledky a největší uživatelské pohodlí. Startpage stojí na pomezí mezi oběma přístupy. Na jedné straně uživatelé mohou těžit ze silných metod anonymizace, na straně druhé ale získáte výsledky vyhledávání, které by poskytl i Google. Anonymita má ale i své limity a v určitých oblastech je potřeba přistoupit na kompromis. Například nelze využít informaci o aktuálním umístění uživatele nebo historii vyhledávání k získání personalizovaných výsledků.

Startpage nabízí mnoho možností nastavení

startpage2

Pomocí možností v nastavení si můžete upravit úvodní stránku anonymního vyhledávače podle vlastních preferencí. | Zdroj: Startpage.com/Edge

Vzhled a zobrazení obsahu úvodní stránky si můžete upravit v nastavení. Je možné například nastavit, kolik výsledků vyhledávání by se mělo na stránce zobrazit, zda se mají zobrazovat i reklamní zprávy nebo nápověda vyhledávání. Příznivci tmavého režimu mohou také zvolit jiný motiv, například tmavě modrou nebo černou.

Pomocí filtru regionů máte možnost si nechat zobrazovat pouze zprávy z určité oblasti. Jak je obvyklé u vyhledávání Google, můžete také vyhledávat pouze pro určité časové rozpětí, anebo změnit charakter výsledků vyhledávání, například pouze obrázky nebo videa.

Zabudovaný rodinný filtr může také zabránit zobrazení obsahu, určeného pouze dospělým. Tento filtr je speciálně k dispozici také pro videa. Pokud tedy používáte Startpage jako svůj standardní vyhledávač, můžete si nastavit alespoň základní dětskou ochranu.

O něco pomalejší, než Google

Kvůli anonymizaci na pozadí je při zobrazování výsledků vyhledávání krátké, ale znatelné zpoždění. Pokud ale zrovna nejste profesionálové, u nichž je každý zlomek sekundy při vyhledávání informací zásadní, sotva na tom záleží. Pro soukromé uživatele je tedy Startpage praktickým řešením pro zachování většího soukromí při surfování, aniž byste se museli vzdát dobrých výsledků, na které jste zvyklí při vyhledávání Google. Alternativně lze také použít vyhledávač DuckDuckGo, u kterého má ale z hlediska výsledků vyhledávání Google jednoznačně navrch.

Co je pro vás důležitější? Soukromí nebo lepší výsledky vyhledávání?

98%
2%
Celkem hlasů: 121

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení