Menu

Apple čelí žalobě kvůli tomu, že ze své platformy AppStore neodstranil Telegram

20.01.2021 16:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Apple čelí žalobě kvůli tomu, že ze své platformy AppStore neodstranil Telegram

Apple čelí žalobě kvůli tomu, že ze své platformy AppStore neodstranil Telegram | foto: PhotoMIX Company/Pexels, motionstock/Pixabay

Právní komplikace pro Apple: výrobce iPhonů v současnosti čelí soudnímu sporu, protože neodstranil ze své platformy pro stahování aplikací komunikační program Telegram. Ten je kritizován za to, že v jeho prostředí působí mnoho extrémistických skupin podporujících nenávist.

V souvislosti s aktuální změnou podmínek užívání WhatsAppu mnoho lidí přechází k jiným komunikačním službám. Jednou z oblíbených je bezplatný Telegram. Ten je ale často kritizován za to, že jeho funkce skupinového chatu je často zneužívána pro šíření extrémistického obsahu a nenávisti.

To je přesně důvod, proč americká společnost Apple v tuto chvíli čelí soudní žalobě, která byla proti ní podána. Iniciátorem je koalice "Coalition for a Safer Web", která si ztěžuje na skutečnosti, že Apple neodstranil Telegram ze svého vlastního obchodu s aplikacemi AppStore, i když si je existence a působnosti extrémistických skupin vědom. Píše o tom server Apple Insider. Apple tak podle žalující strany umožňuje, aby se nežádoucí obsah ve skupinách chatu šířil i nadále.

Telegram je stále v AppStore: obavy z plánování dalších nepokojů v USA

telegramremove1

Aplikace Telegram je cílem opakované kritiky z důvodu sdílení spousty extrémistického a kriminálního obsahu. | Zdroj: AppStore/Telegram

Koalice dále uvádí, že v souvislosti s charakterem obsahu, šířeným prostřednictvím Telegramu, Apple porušuje svá vlastní pravidla a podmínky, stanovené pro AppStore. Dodává, že potvrzením toho je skutečnost, že Apple umožňuje škodícím uživatelům pokračovat v jejich aktivitách.

Podnět k soudu přichází koncem minulého týdne poté, co Apple, Google, Amazon a ostatní poskytovatelé vymazali ze svých platforem aplikaci Parler. Jde o aplikaci typu sociálního média, u které je podezření, že se stala platformou pro plánování a koordinaci ilegálních aktivit ve Washingtonu včetně útoků na Capitol. Zároveň existují obavy, že v prostředí Telegramu by mohlo dojít k plánování útoků nebo jiných násilnických aktivit v souvislosti s uvedením Joa Bidena do funkce prezidenta USA.

Apple je také vyzýván k tomu, aby přiměl Telegram ke zlepšení moderování komunikačních kanálů, aby se do budoucna zabránilo šíření nelegálního obsahu. Na oficiální prohlášení společnosti Apple k tomuto tématu se stále čeká.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení