Menu

Asus má první MB s čipsetem X79 a certifikací Intel XMP

05.12.2011 16:47 | Redakce Chip + Přidat komentář
Asus má první MB s čipsetem X79 a certifikací Intel XMP

Asus má první MB s čipsetem X79 a certifikací Intel XMP | foto: CHIP

Společnost Aus vyrobila první základní desku s paticí LGA 2011, která získala certifikaci Intel Extreme Memory Profile (XMP). Jedná se o model P9X79 DELUXE, který charakterizuje operační paměť s frekvencí 2400 MHz. Deska ROG Rampage IV Extreme ze stejné modelové řady je pak s 2700 MHz držitelem světového rekordu v rychlosti operační paměti na čipové sadě X79.

Iniciativa Intel Extreme Memory Profile (XMP)

V zájmu propagace výkonných operačních pamětí, které splňují nároky nejmodernějších her a přetaktování, podporuje společnost Intel spolu se svými partnery ASUS a Kingston aktivní zavádění XMP standardů. Předpokladem je, aby základní deska podporovala vysoké napětí operační paměti, nabízela flexibilní časování, široké možnosti ladění a vysoké rychlosti. ASUS P9X79 DELUXE s frekvencí až 2400 MHz je první základní deskou postavenou na čipové sadě X79, která certifikaci XMP získala.

XMP je oficiální program společnosti Intel spočívající v testování a certifikaci základních desek. Tato certifikace je pak pro uživatele zárukou vyšší spolehlivosti, bezpečnosti, stability při přetaktování i výkonu. Tímto certifikátem jsou označeny desky, které překonávají specifikace základního referenčního provedení. Certifikaci XMP získala základní deska P9X79 DELUXE při použití čtyřkanálových operačních pamětí Kingston HyperX. Jedná se o výsledek dlouhodobé spolupráce společnosti ASUS s předními výrobci operačních pamětí.

Rekord v rychlosti operační paměti na X79 – 2700 MHz

Vzhledem k podpoře rychlejších operačních pamětí a stabilnějšímu přetaktování sehrála základní deska Rampage IV Extreme významnou roli při demonstraci možného zrychlení operační paměti na platformě Intel X79. Nedávno sloužila jako základ systému, který využíval operační paměti DDR3 s frekvencí 2700 MHz – konfiguraci s celkovou kapacitou 16 GB složenou z operačních pamětí G.Skill Ripjaws Z DDR3-2400 (4 × 4 GB) s napětím 1,65 V. Když technici ze společnosti ASUS použili 64 GB paměti G.Skill Ripjaws Z DDR3-2133 (8 × 8 GB) při napětí 1,5 V na základní desce P9X79 DELUXE, dosáhla rychlost operační paměti 2133 MHz. Tím ukázali možnosti vysoce stabilního přetaktování při osazení všech paměťových modulů. Při vývoji základních desek od společnosti ASUS jsou testovány stovky paměťových modulů od všech hlavních výrobců RAM, což uživatelům dává jistotu, že jimi zvolené řešení bude se základní deskou ASUS kompatibilní. Před uvedením do prodeje jsou základní desky rovněž podrobeny přísným testů přetaktování, které zajišťují, že každý model zvládne výkon daleko za hranicí referenčních specifikací.

Provedení s 8 DIMM

Základní desky P9X79 a Rampage IV Extreme disponují vyspělými funkcemi, které uživatelům umožňují naplno využít výkonné procesory Intel Core i7 druhé generace a až 8 čtyřkanálových paměťových modulů DDR3 DIMM s celkovou kapacitou až 64 GB. Uživatelé si tak zvolí kapacitu operační paměti dle svých potřeb a možností – například osm sad po 4 GB – neboť toto provedení nabízí dostatek prostoru pro různé varianty. Skutečným základem pro pořádné přetaktování je však samotná konstrukce základní desky a její rozložení. Mezi použitými technologiemi najdete například digitální systém napájení ASUS New DIGI+ Power Control, který se stará o regulaci napětí CPU a DRAM. Právě toto řešení nabízí vyšší flexibilitu i účinnost, a tvoří základ výrazně většího potenciálu přetaktování.

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení