Menu
CHIP Speedtest

Bez dalších aktualizací Androidu: u kterých smartphonů Google hrozí ukončení podpory

03.08.2020 12:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Bez dalších aktualizací Androidu: u kterých smartphonů Google hrozí ukončení podpory

Bez dalších aktualizací Androidu: u kterých smartphonů Google hrozí ukončení podpory | foto: CHIP

Moderní smartphony s Androidem pravidelně dostávají důležité aktualizace zabezpečení. Ve srovnání s konkurencí společností Samsung a dalších mají smartphony Google Pixel velkou výhodu v tom, že aktualizace přicházejí na zařízení rychle a jsou poskytována dlouho. Nikoliv ovšem navždy.

Pro uživatele chytrých telefonů je pravidelná instalace aktualizací zabezpečení obzvlášť důležitá. Nejenže tyto aktualizace poskytují ochranu před útoky hackerů, krádežemi dat a přístupových údajů, často ale přinášejí i lepší vyvážení zařízení, a tím i optimalizaci výkonu.

Google poskytuje pro svá vlastní zařízení Google Pixel aktualizace minimálně po dobu tří let poté, co se objeví v Google Store. Svou roli zde hraje i dostupnost zařízení: zde Google například slibuje, že modely Pixel 3 a Pixel 2, které už nejsou v obchodě Google Store k dispozici, budou aktualizovány po dobu "nejméně 18 měsíců od poslední dostupnosti".

Jednoduše řečeno to znamená, jakmile se ukončí výroba některého ze smartphonů, Google doprodá zbylé zásoby. Po jejich vyčerpání bude bezpečnostní updaty poskytovat ještě minimálně rok a půl, a to i když tím přesáhne minimální tříletou podporu.

Google Pixel: výrobce slibuje podporu v trvání nejméně tří let

noandroidupdates1

Uživatelé zařízení Google Pixel mohou očekávat aktualizace zabezpečení déle, než je poskytuje mnoho jiných výrobců. | Zdroj: Google

I když Google poskytuje vlastním smartphonům Pixel aktualizace zabezpečení podstatně déle, než mnoho konkurentů, podpora starších zařízení přeci jen v určitém okamžiku skončí. Pak nastane pro uživatele problém: buď budou svůj telefon provozovat i nadále, a to bez důležitých bezpečnostních záplat, nebo sáhnou po jiném modernějším modelu, který je stále pravidelně aktualizován.

Google poskytuje pro majitele modelů Pixel seznam, který obsahuje všechny smartphony, které jsou stále podporovány.

Google: tyto smartphony Pixel mají stále zaručenou podporu zabezpečení

  • Google Pixel 4 XL: podpora minimálně do října 2022
  • Google Pixel 4: podpora minimálně do října 2022
  • Google Pixel 3a XL: podpora minimálně do května 2022
  • Google Pixel 3a: podpora minimálně do května 2022
  • Google Pixel 3 XL: podpora minimálně do října 2021
  • Google Pixel 3: podpora minimálně do října 2021
  • Google Pixel 2 XL: podpora minimálně do října 2020
  • Google Pixel 2: podpora minimálně do října 2020

(Seznam viz Google, stav k 29. červenci)

Jak je ze seznamu patrné, garantované poskytování aktualizací zabezpečení pro Pixel 2 a Pixel 2 XL končí letos, konkrétně v říjnu. Google Pixel a Google Pixel XL už nebyly od října 2019 aktualizovány. Co je důležité: uvedená data jsou lhůty pro zaručené aktualizace zabezpečení. Jak už jsme uvedli výše, pokud je dostupnost konkrétních zařízení delší, mohou smartphony získat i delší podporu.

Pokud máte na svém Pixelu aktivovanou automatickou aktualizaci, jakmile bude pro váš model k dispozici nová aktualizace, systém vás informuje. Pokud dáváte přednost úplné kontrole nad aktualizacemi, můžete to samozřejmě provést i ručně, a to pomocí nastavení zařízení. Na druhou stranu ale riskujete, že vám důležitá vylepšení zabezpečení budou chybět. Pak je dobré provádět pravidelné kontroly dostupnosti nových aktualizací.

mohlo by vás také zajímat: skrytý pod aktualizací google – nebezpečný trojan ukradne data a přístupové údaje

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.