Menu

Bezkontakní platba i v ČR. Už žádné zadávání PIN

10.03.2011 14:36 | Redakce Chip + Přidat komentář
Bezkontakní platba i v ČR. Už žádné zadávání PIN

Bezkontakní platba i v ČR. Už žádné zadávání PIN | foto: CHIP

Česká Spořitelna se chystá ve spolupráci s VISA Europe na podzim tohoto roku zavést u drobných nákupů revoluční bezkontaktní platbu. Platby do 500 Kč budou probíhat pouze přiložením karty ke čtečce.

Samotné provedení transakce může být doprovázeno zvukovým, nebo světelným signálem. Karta České Spořitelny, která jako první oznámila vydávání těchto karet bude mít několik bezpečnostních prvků ať už v počtu možných výběru, nebo celkové  částky, kterou bude možno utratit. Bezkontaktní technologie je funkce, kterou lze implementovat do mnoha debetních, kreditních a předplacených karet. Technologie umožňuje platit za každodenní položky jednoduše tak, že kartu přiložíte k bezdrátovému čtecímu zařízení v obchodě, aniž byste museli zadávat svůj PIN kód.

Použití bezkontaktní karty představuje rychlý způsob, jak si koupit kávu nebo sendvič, nakoupit každý den v prodejně potravin, drogerii nebo si dát něco menšího k jídlu, bez toho, že nosíte spoustu drobných po kapsách. Tyto platby jsou evidovány na vašem účtu přesně tak, jako byste platili kartou s použitím čipu nebo PIN kódu. Budoucí aplikace počítají s možností využít kartu i při placení za taxi, autobus, vlak a metro, parkování, či v prodejních automatech.

Zabezpečení karty

Karta využívá bezpečný radiový signál a aktivuje se při blízkém kontaktu se čtecím zařízením – v kartě není zabudovaná baterie, a proto ji není třeba měnit. Proces platby u obchodníka probíhá v off-line réžimu a každý zákazník si může vybrat jestli bude za transakci platit kontaktní metodou během které musí zadat PIN, nebo zvolí tuto novou platební metodu. Bezkontaktní platba bude limitována počtem možných operací a celkovou částkou, kterou bude moci zákzaník utratit. Po dosažení tohoto limitu bude nutno kartou provést kontaktní platbu u které zákazník zadá svůj PIN kód a speciální čip bude „vyresetován“. Po tomto „resetu“ se obnoví funkce bezkontaktní platby.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení