Menu

Infikováno je už devět milionů zařízení na Androidu: 190 aplikací je nakaženo malwarem

29.11.2021 07:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Infikováno je už devět milionů zařízení na Androidu: 190 aplikací je nakaženo malwarem

Infikováno je už devět milionů zařízení na Androidu: 190 aplikací je nakaženo malwarem | foto: Janitors/Foter.com

190 aplikací pro Android zřejmě obsahuje škodlivý software. Celkový počet stažení aplikací je devět milionů.

Zpráva malwarových analytiků ze serveru Dr.Web odhaluje, že až devět milionů zařízení na Androidu může být infikováno nebezpečným trojanem z Huawei AppGallery. Píše o tom ve svém příspěvku "New trojan detected on AppGallery app catalog". Jsou zde nabízeny hry, které obsahují nebezpečný software.

Podle uvedených informací je název trojského koně Android.Cynos.7.origin. Ten byl zabudován do aplikací a do zařízení uživatelů se dostal po stažení z aplikační platformy Huawei AppGallery. Z údajů vyplývá, že aplikace si už instalovalo a nějakou dobu používá přibližně 9.300.000 uživatelů smartphonů a dalších zařízení se systémem Android.

Infikovaná zařízení se systémem Android: zdrojem je Huawei AppGallery

huaweiappstoretrojan

Bezpečnostní experti objevili v Huawei AppGallery bezmála dvě stovky her, nakažených malwarem. | Zdroj: Huong CPS/Foter.com

V platformě Huawei AppGallery je v různých kategoriích přibližně 190 her, které obsahují trojského koně. Celkem si tyto hry stáhlo více než devět milionů uživatelů. Některé z těchto her cílí na ruské hráče, některé na čínské, a část také na mezinárodní publikum.

Aplikace s tímto trojským koněm žádají uživatele o konkrétní přístupy, například možnost načíst data telefonu. Po udělení povolení může trojský kůň shromažďovat údaje o uživateli a odesílat je vzdálené službě, a to včetně následujících údajů:

– telefonní čísla uživatele,
– polohy zařízení na základě souřadnic GPS nebo údajů mobilní sítě a přístupového bodu k Wi-Fi (pokud má aplikace oprávnění k přístupu k poloze),
– různé parametry mobilní sítě, jako je její předčíslí a kód země, ID buňky GSM a mezinárodní předčíslí GSM (pokud má aplikace povolení k přístupu k poloze),
– různé technické údaje o telefonu,
– různé parametry z metadat.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Lol

  Reakce na Kokos: jojo kup si raději jablko špionážní ty šašku.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Rossic: kup si poradny mobil a nezastavej se těch sraček huawei diky.

  Reagovat na komentář

  Článek o ničem

  Stejně se chovají tisíce aplikací na Google Play a nikdo se nad tím nepozastavuje. Proč má například tapeta mít přístup k telefonu, poloze, kontaktům atd. Když nás šmíruje Američan, je to OK?

  Reagovat na komentář

  Zákon anihilace

  Musím vás upozornit, že ti, kteří neustále porušují TABU, podléhají nyní Zákonu o zachování hmoty a energie v okamžiku přenosu. Jejich energie je však vůči Životu planety dluhová, pak asi víte, co se s nimi bude dít.

  Reagovat na komentář

  Staznost

  Aby sa odstranili zle trojske kone malwery G7 simulatory sa to odstranilo do 2 decfmbra 2021 Robko

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení