Menu

Bezplatný přehrávač médií nabízí vše, co potřebujete pro své domácí kino: navíc podporuje spoustu zařízení

16.01.2023 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Bezplatný přehrávač médií nabízí vše, co potřebujete pro své domácí kino: navíc podporuje spoustu zařízení

Bezplatný přehrávač médií nabízí vše, co potřebujete pro své domácí kino: navíc podporuje spoustu zařízení | foto: Jens Kreuter/Unsplash

Mít vlastní malé kino v obývací pokoji je pro mnohé fanoušky filmu splněným snem. Může k tomu pomoci bezplatný software pro multimediální centra, Kodi. Nově je k dispozici ve verzi 20 "Nexus" a v jeho útrobách vývojáři mnohé vylepšili.

Univerzální programy typu multimediálních center nabízejí mnoho funkcí a velkou flexibilitu. Nepřekvapí, že pokud je uživatelé instalují a seznámí s jejich možnostmi, už se jich neradi zbavují.

Ke špičce v této oblasti patří program Kodi. Tento nástroj, dříve více známý jako Xbox Media Center (XBMC), byl uvolněn ve verzi 20, která má kódové označení Nexus.

K dispozici je pro celou řadu platforem, Windows, macOS, Android a FireTV nevyjímaje. V systému Windows zatím nemá funkci automatické aktualizace, což znamená, že i když máte software instalovaný, novou verzi musíte aktualizovat ručně.

Pokud tak učiníte do stávajícího adresáře, skok ve verzi bude proveden rychle. Alternativou je doplněk Kodi Windows Installer, pomocí kterého získáte nejen finální verzi Kodi, ale také testovací edici nebo předběžnou sestavu, nazvanou "Nightly".

Kodi 20: update s novými funkcemi

kodi1

Ve verzi 20 s kódovým názvem Nexus se vývojáři pokusili opravit některé z chyb předchozích verzí. | Zdroj: Kodi

Vývojáři Kodi sice píší, že změn a vylepšení v nové verzi není příliš mnoho, jsou ale hluboko ve struktuře softwaru a poměrně důležité:

Databáze: byly vyřešeny problémy s migrací databází. V některých případech byl neustále používán kód, starý už šest let.

Playlisty: občas se objevovaly chyby s jejich rozpoznáváním, a to jak v případě zvuku, tak i videa. Tento problém je už minulostí.

Windows: v systémech Microsoftu se vyskytovaly problémy s neočekávanými pády jednotlivých sestav při procesu ladění, což zpomalilo vývoj.

Došlo také k zalepení mnoha chyb a optimalizacím.

Je ale trochu škoda, že při tak velkém skoku mezi verzemi vývojáři nepřidali žádné nové funkce. Zájemci o podrobnosti se se všemi inovacemi mohou seznámit na webových stránkách programu.

Kodi: nejlepší podporovaná zařízení pro streaming

appletv

Kodi je kompatibilní s mnoha platformami a systémy. Mediální centrum běží na Raspberry Pi, Fire TV sticku, Apple TV a mnoha dalších zařízeních. | Zdroj: Omar Rodriguez/Unsplash

Pokud hledáte cenově velmi příznivé řešení do dvou tisíc Kč, dá se Kodi provozovat na Raspberry Pi 3 model B. O něco dražší, nicméně s podporou 4K, je řešení Amazon FireTV (ideálně druhé generace).

Další v pořadí cenového žebříčku je Apple TV (čtvrtá generace), za tu ale už zaplatíte kolem 4000 Kč. Je samozřejmě vhodná pro uživatele ze světa Apple, kterým nabízí prostřednictvím Macbooku nebo iMacu přenést Kodi na Apple TV.

Kodi je předinstalovaná na NVidia Shield TV (druhé generace). Update na nejnovější verzi si ale už musíte zařídit sami.

V neposlední řadě lze Kodi provozovat i na platformě Android. Například Xiaomi Box vás bude stát kolem 2000 Kč. Zařízení běží na Android TV, na který lze Kodi v nejnovější verzi také bezproblémově instalovat. Obsah v rozlišení 4K lze přehrávat rychlostí 60 obrázků/sekundu a díky silnému hardwaru zcela bez cukání.

Zdroj: KodiGitHub

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Nvidia Shield a Kodi

  Reakce na Jaroslav : každá liška chválí svůj ocas. Na Nvidia jde Dolby vision, HDR, Dolby True HD, DSD, DSF,opus,HE ACC a mnoho jiných kodeků. Takže není co řešit.

  Reagovat na komentář

  Linux jde

  Reakce na Milda: linux je zaklad, nejde jen na Apple zařízeních, jinak jde všude i na HDMI donglu do TV, ale optimum bylo RPI4 než vylitlo s cenou.

  Reagovat na komentář

  Kodi už používáme řadu let

  Reakce na Milda: od doby zpoplatnění skylinku jedeme na kodi a sc2. Odbouralo to i klasickou tv, kterou nesledujeme.
  Jednou se původní majitel scc seknul a vytvořil „komerční“ verzi. Ze dne na den tak vydělal cca 20mil, ale do 3 měsíců šikovní kluci udělali sc2 a už zase vydělává jen poskytovatel úložiště.

  Reagovat na komentář

  Kodi

  Nejlepší přehrávač na kvalitní obraz a zvuk,je pouze multimediální centrum dune,zidoo,pak jiné které mají svůj vnitřní přehrávač, Kodi je přehrávač používaný na přehrávání streamů z úložiště,Kodi nemá tak kvalitní výsledky jako přehrávače se svým vnitřním systémem,jen to dodávám k recenzí, také obraz i zvuk je lepší z filmů USB na HDD,bez z úložiště třeba webshare,ne každé multimediální centrum poskytuje kvalitu,..proto existují recenze,testy.bud to myslíme vážně z filmy, hudbou,nebo to bude pouze na přehrávání,kde nám na kvalitě nezáleží

  Reagovat na komentář

  Kodi Nexus

  Reakce na jiří: A co v Linuxu?

  Reagovat na komentář

  plugin share comunity cinema

  kopírují jen KODI a plugin SCC, nic nového pod sluncem. A jsem upřímně rád, že ty běží servery někde z Kajmanských ostrovů, jedině tak se totiž člověk zbaví té špíny reklamy a neustálého obtěžování. Ten plugin je veřejný, takže zatím legální. A když to zastaví, však klíííííííd, ono se to rozběhne na jiných serverech z jiného místa planety. A já si voucher zase koupím třeba přes Indický server :-) Až se zloději a poskytovatelé v Evropě vzpamatují z nenažrané agónie, nabídnou TýVí za kilo měsíčně, pak dáme řeč. DO té doby mají vykakáno :-)

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení