Menu

Blíží se uvedení nového standardu HDMI: označení může u uživatelů způsobit zmatek

31.12.2021 11:15 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Blíží se uvedení nového standardu HDMI: označení může u uživatelů způsobit zmatek

Blíží se uvedení nového standardu HDMI: označení může u uživatelů způsobit zmatek | foto: TheRegisti/Unsplash

Už brzy bude k dispozici aktualizované rozhraní HDMI. Verze 2.1a přináší důležité vylepšení. Nové označení ale také může přinést spoustu nejasností.

Standard HDMI 2.1a už zaklekl do startovacích boxů. Aktualizace rozhraní bude k dispozici už v prvním týdnu nového roku. Bude obsahovat novou funkci, označovanou jako SBTM – Source-Based Tone Mapping.

Je o technologii, která by měla v konečném důsledku poskytnout hezčí obraz a pomáhá zajistit, aby jas zobrazovaného obsahu nebyl ztmavován jednoduchou lineární metodou, ale jemně odstupňován. Tak se mohou vzájemně koordinovat například zařízení Blu-Ray na jedné straně a televizor na straně druhé, aby nedocházelo ke vzájemnému ovlivňování jasu, a tím i výsledné kvality obrazu.

SBTM není nový standard HDR a nemá nahrazovat HDR10 nebo Dolby Vision. Místo toho má pomoci současným sestavám HDR fungovat lépe. Toho by mělo být dosaženo lepší optimalizací obrazového zdroje, předávaného na zobrazovací zařízení, nebo odstranění nutnosti ruční kalibrace obrazovek pro HDR tak, že zdrojové zařízení nakofiguruje obsah pro konkrétní displej.

Další možnosti použití mohou být kombinace různých typů obsahu, například v případě streamerů. Ti mohou mít vedle okna s černobílým textem puštěnou hru v HDR a jednotlivé oblasti obsahu se zobrazují na displeji.

Update na HDMI 2.1a: obavy ze zmatků

hdmi2-1

Funkce nového rozhraní HDMI 2.1a by mohla mezi spotřebiteli způsobit nejasnosti. Označení u výrobků může být zavádějící. | Zdroj: Michi-Nordlicht/Pixabay

Server TheVerge ale upozorňuje na to, že nové označení standardu HDMI 2.1a není s novými funkcemi spojeno, což by mohl být problém. Zmiňuje se o tom ve svém příspěvku s názvem "CES 2022 will introduce HDMI 2.1a, another confusing new spec". Starší verze už jednoduše nebude existovat, což znamená, že do budoucna mohou nést všechna nová zařízení s připojením HDMI označení 2.1a. A to zcela nezávisle na tom, zda bude v jejich případě SBTM podporováno nebo nikoliv.

Už dnes, pokud si kupujete televizor s označením HDMI 2.1 máte problém s tím, že si nemůžete být jisti, zda skutečně obsahuje odpovídající funkce. Teoreticky může být vybaven pouze možnostmi HDMI 2.0. S verzí 2.1a se pak nic nezmění.

Výrobci set-top boxů, her a televizorů budou moci přidat podporu pro HDMI 2.1a a jeho funkce SBMT v závislosti na konstrukci prostřednictvím aktualizací firmwaru. Vzhledem k obvyklému postupu je ale prakticky jisté, že ve většině případů uživatelé nové funkce nezískají. Budou si muset koupit nový televizor, který už bude mít podporu HDMI 2.1a přímo zabudovanou. Těch je ale v tuto chvíli k dispozici přesně nula, protože specifikace ještě nebyla uvolněna.

Špatnou zprávou je i skutečnost, že stejně jako ostatní jedinečné funkce HDMI 2.1, včetně proměnné obnovovací frekvence, automatického připojení s nízkou latencí a přenosovou rychlostí, potřebnou pro rozlišení 10K, nebo obnovovací frekvence 120 Hz, bude i SBTM volitelnou funkcí, kterou výrobci podporovat mohou, ale nikoliv musí.

Zákazníci by si proto měli pečlivě prostudovat veškeré specifikace výrobku, aby zjistili, jakými funkcemi je skutečně vybaven. Označení jednotlivých výrobků na předváděcích místech v obchodech tak může být v mnoha případech nicneříkající, protože neposkytuje žádné informace o jeho skutečných vlastnostech.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení