Menu
CHIP Speedtest

Bude z Google ochránce bezpečnosti? Data o aktivitách půjde brzy automaticky mazat

29.06.2020 13:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Bude z Google ochránce bezpečnosti? Data o aktivitách půjde brzy automaticky mazat

Google se chce zbavit své nálepky datové chobotnice. Je dobré slyšet, že CEO Google, Sundar Pichai, dává tomuto tématu nejvyšší prioritu.

Výkonný ředitel Google v blogovém příspěvku vysvětluje, jak uživatelům usnadnit nastavení ochrany dat v účtu Google. Bez ohledu na to, jakým způsobem přicházíte do styku se společností Google, ve většině případů je klíčovým bodem účet Google. Pokud se staráte o ochranu svých dat, v tomto ohledu nemusíte mít zrovna ten nejlepší pocit. Google často preferoval pohodlí uživatelů a nastavení ochrany dat udělal poněkud laxnější. V tomto ohledu chce zjednat nápravu: šéf Google považuje ochranu dat za základ všech produktů a služeb.

Pokud jde o účet Google, existuje pět opatření, která už jsou funkční, nebo budou přijata v blízké budoucnosti.

Automatické mazání dat a další

googlesafety-ilu

Po aktivaci volby nyní Google automaticky odstraní data z historie po 18 měsících.

1. Automatické mazání dat: Nastavení aktivit účtu Google zaznamenává, co uživatelé dělají ve vlastních službách, případně se tam může objevit i historie prohlížeče Chrome a hlasové i zvukové nahrávky. Možnost automatického mazání byla zavedena už v roce 2019 a maže uložená data po třech nebo 18 měsících. To se nyní stává standardem: po 18 měsících se automaticky odstraní aktivity na webu i v aplikacích, a historie polohy. To se ale týká pouze nových uživatelů nebo uživatelů, kteří tyto fukce reaktivují. Pro stávající uživatele se nic nemění, ale Google chce na novou funkci upozornit. Automatické mazání na YouTube by se mělo projevit po 36 měsících.

2. Vylepšená kontrola ochrany osobních údajů: Kontrola ochrany osobních údajů je už dlouhou dobu v účtu Google k dispozici, nyní se však stává chytřejší a poskytuje přizpůsobená doporučení pro úpravu nastavení. Příklad: pokud sdílíte svoji polohu v Mapách Google, při kontrole se zobrazí, zda opravdu chcete pokračovat.

3. Vylepšené vyhledávání: Jedna ze silných funkcí Google slouží k vyhledávání na internetu. Nyní ji Google chce použít i pro nastavení týkající se bezpečnosti. Přihlášení uživatelé mohou vyhledávat řetězce jako například "Je můj účet Google bezpečný" a zobrazí se jim odpovídající záložka, která bude obsahovat jednotlivé funkce pro nastavení zabezpečení. Google chce tuto službu rozšířit nejprve v angličtině a posléze lokalizovat do jednotlivých jazyků.

4. Snadnější přechod do anonymního režimu: Vyhledávání, Mapy a YouTube jsou k dispozici v anonymním režimu od roku 2019. Brzy jej bude možné aktivovat dlouhým stiskem profilového obrázku v Google Apps.

5. Kontrola hesla: Prověření hesla, známé z Chromu, je integrováno do konkroly zabezpečení. Tam uživatelé brzy získají informace o únicích hesel a pomocí pokynů na obrazovce budou moci slabá a nebezpečná hesla změnit.

Dobrý přístup, ale stále něco zbývá

Snadnější nastavení ochrany dat a bezpečnosti, to zní dobře. Google je v této oblasti na dobré cestě, ale je toho mnohem více. Například by výchozí nastavení mohlo být konfigurováno mnohem konzervativněji, nebo zakázán sběr dat v určitých oblastech. V takových případech by pak mnoho uživatelů nastavení ani nemuselo upravovat.

mohlo by vás také zajímat: microsoft řeší největší problém chrome, protože google to nemůže udělat sám


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení