Menu
CHIP Speedtest

Microsoft řeší největší problém Chrome, protože Google to nemůže udělat sám

22.06.2020 13:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Microsoft řeší největší problém Chrome, protože Google to nemůže udělat sám

Microsoft řeší největší problém Chrome, protože Google to nemůže udělat sám | foto: archiv CHIP.cz

Mezi prohlížeči už je Chrome delší dobu známý jako nezkrotný konzument RAM, což obtěžuje hlavně uživatele slabších počítačů. Nyní by se to mohlo změnit. V budoucnu by prohlížeči mohlo stačit téměř o třetinu méně RAM. Může za to nová funkce Windows.

Obecně se ví, že z hlediska požadavku na výkon a zejména paměť není Chrome zrovna skromný. Sice se to v posledních letech zlepšilo, ale stále je co dohánět. Problém by mohla řešit nová technologie práce s pamětí, která je přímo od Microsoftu a vývojáři ji už zabudovali do Edge.

První testy ukazují, že vývojáři dokázali ušetřit až 27 procent RAM. Google očekává podobné hodnoty. Ale ne každý uživatel už má tuto úspornější práci s pamětí ve svých Windows k dispozici. Microsoft ji šíří prostřednictvím současné květnové aktualizace Windows 10.

Stáhněte si: Microsoft Edge na bázi Chromium

chromiumedge-logo

Microsoft Edge (založený na Chromiu) 83.0 Final # 478.54

CHIP hodnotí Dobrý

Nový prohlížeč Edge společnosti Microsoft založený na Chromiu je nyní oficiálně k dispozici ke stažení ve finální verzi.

Stáhněte si

 

Výhody
nahrazuje starý prohlížeč Edge
použitelná rozšíření pro Chrome
moderní design a tmavý režim

Díky systému Windows 10 2004: menší nároky RAM v Edge

microsoftsolves1

Ze změn mají prospěch pouze uživatelé systému Windows 10 2004.

Za úsporu operační paměti je zodpovědná funkce s názvem SegmentHeap. Termín popisuje moderní implementaci práce s paměťovými bloky, tzv. heaps, které nejsou vyhrazené pro CPU a tvoří základní strukturu ukládání dat v systému. Podle informací od Microsoftu by měla být spotřeba RAM obecně nižší pro všechny aplikace, které tuto strukturu používají. Tato funkce je k dispozici až ve květnové aktualizaci, takže uživatelé starších verzí Windows z ní zatím těžit nemohou.

Prohlížeč Edge už tuto funkci používá, takže všichni uživatelé, kteří úspěšně aktualizovali na verzi Windows 10 2004, by si měli všimnou jeho nižších paměťových nároků. SegmentHeap je údajně schopen ušetřit až 27 procent paměti. Microsoft ale poukazuje na to, že hodnoty se v závislosti na činnosti mohou výrazně lišit.

Vzhledem k tomu, že tuto novou technologii mohou využívat všichni vývojáři, mělo by se to promítnout i v Chrome. Nasvědčuje tomu informace, která se nedávno objevila v přehledu funkcí pro Chromium a vývojáři už na tom pracují. Doposud se ale neví, kdy se změny projeví ve finální verzi prohlížeče Chrome. Pokud už máte instalovaný update Windows 10 2004, úspornější práci s RAM si můžete vyzkoušet prostřednictvím nejnovější verze prohlížeče Edge.

Už to mohlo být dávno

Spolupráce Microsoftu a Google na vlastních prohlížečích už po krátké době nese ovoce. To by mohlo být pro uživatele obou prohlížečů povzbudivé. Nízké nároky na RAM byly v zásadě jedinou vlastností, která umožňovala starému Edge vyčnívat nad konkurencí. O to je lepší, že i s novým Edge na to Microsoft nepřestává myslet. A není nic nového, že Chrome byl po mnoho let z hlediska nároků na RAM poměrně nenasytným konzumentem. Je nejvyšší čas, aby se to zlepšilo.

mohlo by vás také zajímat: tipy pro windows – rozšířené možnosti bootování a rychlejší mazání složek


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.