Menu
CHIP Speedtest

Budoucí strategie Microsoftu: Windows už nejsou důležitá

12.10.2019 07:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Budoucí strategie Microsoftu: Windows už nejsou důležitá

S Windows 10 se prozatím Microsoftu nepodařilo nadchnout větší část uživatelů, spíše naopak. Současné problémy s kvalitou jsou obzvlášť obtěžující.

To vcelku odpovídá způsobu, kterým generální ředitel Microsoftu hodnotí služby a aplikace jako důležitější, a trend vidí v zařízeních Microsoftu se systémem Android. Operační systém Windows už není pro Microsoft důležitý.

Když je řeč o Microsoftu, mnoho uživatelů si jej spojí především s Windows a Office. Některým uživatelům dokonce oba pojmy splývají, a to především díky automatické předinstalaci na nových počítačích a noteboocích. Velký brand Windows, který po desetiletí tvořil významný příjem do kasy Microsoftu, ale pomalu ztrácí svůj lesk.

To se výrazně projevilo minulý týden v rámci Microsoft eventu s tématem Surface. K vidění bylo ještě ne zcela dokončené zařízení – smartphone Surface Duo s dvojitým displejem. Ba co víc, chytrý telefon by neměl běžet na Windows 10X, která byla speciálně vyvinuta pro zařízení se dvěma displeji, ale překvapivě na Androidu.

Microsoft Edge - aplikace pro Android 42.0 dobrý
Společnost Microsoft vydala svůj prohlížeč Edge pro zařízení Android zdarma ke stažení. stáhněte si

Šéf Microsoftu snižuje význam Windows

w1

Šéf Microsoftu Nadella už do budoucna nevidí Windows tak důležitá.

Nakonec se dá tato strategie Microsoftu na jednu stranu pochopit. S Windows Phone podnikl nejeden pokus, který nakonec vždy selhal. A existují pouze dva zavedené a široce rozšířené operační systémy pro smartphony, nabízející širokou podporu aplikací. Apple jako partner pro spolupráci vypadává, protože má zcela uzavřený ekosystém. Logickým vyústěním je Android, což potvrzují i důležití spolupracovníci Microsoftu.

Co je možná ještě významnějším sdělením, než smartphone Surface na Androidu? Snižování významu Windows. V souvislosti se zaváděním a představováním nových zařízení poskytl Satya Nadella, šéf Microsoftu, rozhovor, který vzbudil četné diskuze. Doslova řekl: "The operating system is no longer the most important layer for us". Operační systém už pro nás není nejdůležitější platformou. Aplikační model a uživatelská zkušenost budou důležitější, stejně jako přechod a zavádění cloudových služeb Office 365 a Windows Azure. Nadella už do budoucna nevidí důležitost v koncovém zařízení, ale v cloudu.

Android Windows nenahradí

w2

Windows jsou stále instalována na zařízení, která jsou větší než smartphone.

Nadella vidí strategii jasně. Zejména ve zvlášť rychle se rozvíjejícím segmentu digitální techniky se nelze spoléhat na staré dobré časy. Výroky Nadelly je ale lepší vnímat opatrně, aby nedošlo k mylnému výkladu. Pro smartphony a podobná zařízení, jakým je např. Surface Duo, se Android opravdu hodí lépe, ale např. pro notebooky z pohledu Microsoftu není alternativou. Takže současná strategie Microsoftu je dát zákazníkům to, co na různých typech zařízení očekávají. A cokoliv většího, než je smartphone, je stále doménou Windows.

Buďme připraveni na to, co přijde po období PC

w3

Microsoft už vložil mnoho úsilí do aplikací pro Android a iOS, aby byl připraven na čas, který přijde po PC.

Z dlouhodobého hlediska Windows rozhodně nezmizí. Klasický desktop s Windows spolu s kancelářským balíkem Office je ve společnostech stále součástí základního vybavení. V domácnostech však klasická PC pomalu mizí a svět technologií se stal mobilnějším. Pro tuto dobu musí Nadella Microsoft přezbrojit a během uplynulých pěti let v roli generálního ředitele už poskytl důležitý impuls. Do začátku Microsoft disponuje mnoha aplikacemi pro Android i iOS, díky čemuž jsou jeho služby méně závislé na Windows.

Windows nesmí být opomíjena

w4

Do budoucna Microsoft vloží více energie do projektů, jako je Edge portovaný na více platforem.

Vydaný signál je tentokráte jasný: Windows nejsou mrtvá, ale už ne tolik důležitá. To se bude v následujících letech ještě umocňovat. Microsoft bude proto snižovat vývojářské kapacity na Windows a přesouvat je spíše do podpory cloudu nebo aplikací. Do budoucna by se Microsoft neměl utopit v detailech Windows, ale více se věnovat jejich hlavním úkolům z pohledu operačního systému: zabezpečení, stabilitě, rychlosti a snadnému použití. Další dny Windows budou zřejmě vypadat úplně jinak, jistě ale budou i nadále napínavé.

Microsoft Edge (Chromium) Stable 77.0.235.9 dobrý 
Nový prohlížeč Edge na jádru Chromia od společnosti Microsoft je k dispozici ke stažení v první stabilní verzi.  stáhněte si

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení