Menu

Často podceňované riziko: požár od přetížených zásuvek

19.04.2022 08:20 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Často podceňované riziko: požár od přetížených zásuvek

Často podceňované riziko: požár od přetížených zásuvek | foto: PIX1861/Pixabay

Požár může vzniknout rychle. Může k němu dojít při opékání nebo grilování, od ohně v krbu nebo převržené svíčky. Jedno z dalších rizik je ale často podceňované.

Plameny se mohou objevit hned. Příčiny jejich vzniku ale nemusejí být vždy na první pohled jasné. I když jsou lidé obecně se svíčkami nebo otevřeným ohněm velmi opatrní, jiná rizika požáru nemusejí být na první pohled zřejmá. Požár může způsobit například vadná baterie chytrého telefonu, elektrokola nebo notebooku.

Mnohem nebezpečnější a většinou podceňované jsou vícenásobné zásuvky a zásuvkové lišty. Většina zásuvek bývá dimenzována na 3000 až 3500 wattů. Pokud je tato hodnota překročena, může dojít k jejich proudovému přetížení a požáru. Spotřebiče, které mají velký výkon a vytvářejí velké proudové zatížení, by proto neměly být zapojovány do společné zásuvkové lišty. Platí to například pro pračky, domácí grily, ohřívače s ventilátory, žehličky nebo myčky na nádobí. Pozor byste si ale měli dávat i na ostatní spotřebiče. Například vysoušeč vlasů může mít výkon 1000 wattů.

Také je důležité zásuvkové lišty, ale i zásuvky udržovat v čistotě a pravidelně zbavovat prachu. Důvodem je, že nahromaděný prach se může snadno vznítit i při malém jiskření, což může vést k následnému požáru.

Za každou cenu byste se také měli vyhnout sériovému zapojení zásuvkových lišt, například ve snaze prodloužit jejich dosah. Nebezpečné může být i ukrývání zásuvkových lišt do krabic nebo za nábytek. Pozor také na používání lišt ve vlhkých prostorách, například koupelnách.

fireequipment

Je dobré být připraven. Hasicí přístroj v domácnosti má své opodstatnění. | Zdroj: GulArt/Pixabay

I přes veškerou opatrnost se plameny mohou objevit například od jiskřících uvolněných vodičů u zásuvek. To bývá problém ve starších panelových zástavbách, kde se ještě používaly hliníkové vodiče, které se časem lámou nebo povolují pod šroubovými spoji. Je proto dobrou prevencí mít v domácnosti hasicí přístroj. I když ne každý typ se hodí na různé zdroje požáru. Některé hasicí přístroje podporují několik tříd požáru najednou. Záleží také na tom, zda je náplní pěna, voda, nebo prášek.

Obecným pravidlem je, že práškové hasicí přístroje nejsou příliš vhodné v domě nebo bytě, protože prášková směs se usazuje i v těch nejmenších koutech a špatně se odstraňuje. Práškové přístroje jsou proto vhodnější do garáže nebo sklepa. Pro interiéry domácností se více hodí přístroj s pěnou.

Pěnovými přístroji lze hasit materiály, které při hoření tvoří žhavé uhlíky. Patří k nim dřevo, papír, sláma, textil, uhlí nebo automobilové pneumatiky.

Práškové přístroje se více hodí na hořlavé kapaliny, například benzín, různé oleje, laky, dehet, alkohol, ředidla nebo líh.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Odkud autor vzal ta nesmyslná čísla, to by mne zajímalo. Za prvé v ČR se používá napětí v síti 230V. Většinu prodlužek, kterou mají obchody na skladech, najdete v provedení pro max. proud 10A. Tedy teoreticky snesou spotřebič s odběrem 2300W. Ovšem vzhledem ke kvalitě použitých vodičů a výslednému zpracování, opravdu jen teoreticky. Alternativou jsou prodlužky dimenzované na 16A, což odpovídá 3680W. Ale opět bych se nespoléhal na to, že použité vodiče a celkové zpracování jsou na takové úrovni, aby takový spotřebič utáhly.
  Jinak ano, může to být problém, protože když máte 10A prodlužku a zapojíte do ní žehličku s příkonem kolem 2800–3000W, tak pak samozřejmě ta prodlužka nemusí vydržet. Ono stačí se podívat např. na žehlící prkna s integrovanou zásuvkou, jaký mají použitý kabel, protože se počítá se zapojením žehličky s vysokým odběrem. I když samozřejmě je otázka, zda nejtlustší částí toho není jenom tlustá bužírka kolem jinak tenkých kabelů :).

  Reagovat na komentář

  PR

  Tento článek jest zjevně reklamním. Včetně rádoby komentářů.

  Reagovat na komentář

  PR

  Tento článek jest zjevně reklamním. Včetně rádoby komentářů.

  Reagovat na komentář

  Zásuvka

  Měl jsem u počítače zásuvku z obi takovou tu klasickou bílou. zhruba po 14 dnech se z ní začlo kouřit a lítaly jiskry. Když jsem zásuvku rozřezal je totiž nýtovaná nevěřil jsem vlastním očím co je tam za tenké kabely. už nikdy více

  Reagovat na komentář

  Výkon – příkon. Pojem-dojem. Oprav to ! Jsi za blbce

  Reagovat na komentář

  velký voči

  „Většina zásuvek bývá dimenzována na 3000 až 3500 wattů“

  Většina prodlužek za 50kč ze supermarketu výdrží stěží 1kw. A to ještě za předpokladu, že je fáze tam, kde má být. Pokud máte štěstí, tak se do roka maximálně rozpadne.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení