Menu

Česká hra roku 2021: bodoval i simulátor bezdomovce, hlavní cenu ale nezískal

08.12.2022 16:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Česká hra roku 2021: bodoval i simulátor bezdomovce, hlavní cenu ale nezískal

Česká hra roku 2021: bodoval i simulátor bezdomovce, hlavní cenu ale nezískal | foto: Česká hra roku / oficiální press kit

V úterý 6. prosince se uskutečnilo udílení cen Česká hra roku. Již dvanáctý ročník byl živě přenášen na YouTube a hrám vydaným mezi lednem a prosincem 2021 bylo uděleno hned 7 ocenění.

Česká hra roku 2021

Zapsaný spolek Česká hra roku a porota složená z herních vývojářů a novinářů vybírala z víc jak 50 nominovaných titulů a kategorie pro udělení cen byly následující:

  • Hlavní cena – Česká hra roku 2021
  • Herní design
  • Audiovizuální zpracování
  • Technologické řešení
  • Free-to-play
  • Studentská hra roku podle vývojářů z Beat Games
  • Veřejná anketa – Nejlepší podpora komunity

A jak celkové hodnocení dopadlo? Českou hrou roku byl zvolen titul Svoboda 1945: Liberation, který vypráví příběh pohraničního městečka na konci druhé světové války. Hra je dostupná jak na PC a Mac, tak i na mobilní platformy.

Těsně pod vrcholem se umístila survival hra Hobo: Tough Life od Perun Creative, která si odnesla cenu za nejlepší herní design. Jde o hru na přežití v otevřeném světě, ve kterém se stanete bezdomovcem a potulujete se fiktivním evropským městem, notně inspirovaným naší Prahou.

Cenu za audiovizuální zpracování si – jako již tradičně – odnesl titul do Amanita Design, a sice Happy Game. Jde o vizuální psychedelický horor, ve kterém nechybí hádanky, hlavolamy, ale také strach o holý život. Titul je dostupný na PC a Nintendo Switch.

Technologické řešení měl podle poroty nejlepší titul Nebuchadnezzar od Nepos Games. Jde o příjemně vypadající a propracovanou budovatelskou strategii situovanou do dob starověké Mezopotámie. Nebuchadnezzar si zahrajete pouze na PC.

| Zdroj: Indian / YouTube

Nejlepší bezplatnou hrou (tzv. free-to-play) byla zvolena Mini DayZ 2. Mobilní pixelová hra je de facto odlehčenou variací na DayZ, pracoval na ní totiž stejný tým Bohemia Interactive. Už jen kvůli tomu že hra takto zabodovala a protože je zdarma, byla by škoda ji na vašem mobilu nebo tabletu nevyzkoušet.

Z ranku studentských her zabodovalo dystopické steampunkové HATS! od studentů z Centra herního vzdělávání při Střední škole umění a designu a Vyšší odborné škole Brno. Hra je výpravného charakteru a zahrát si ji můžete na PC.

Sami hráči pak na závěr zvolili jako hru s nejlepší podporou pro komunitu veleoblíbený Euro Truck Simulator 2 od pražského SCS Software. Pravda, simulátor kamionu není z roku 2021, zřizovatelé ankety však pro tuto cenu udělali menší výjimku, aby mohli hráči vybírat skutečně ze všech svých oblíbených videoher.

Zdroj: Česká hra roku

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.