Menu
CHIP Speedtest

Česká pošta varuje před podvodnými e-maily

03.02.2020 15:49 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Česká pošta varuje před podvodnými e-maily

Česká pošta varuje před podvodnými e-maily | foto: CHIP

Na Českou poštu se v posledních dnech obrátilo několik klientů s tím, že obdrželi e-mail s upozorněním na nedoplatek nebo výzvu s žádostí o doplnění osobních údajů. Autoři těchto e-mailů se vydávají za Českou poštu.

Na problém upozornila ve své zprávě Česká pošta. Podvodníci po příjemcích tohoto e-mailu žádají zaslání nedoplatku nebo stažení souboru z přílohy a vyplnění osobních údajů. Pošta upozorňuje své zákazníky a všechny ostatní uživatele, aby na podobné zprávy neodpovídali a nepokoušeli se klikat na odkazy. Je zde mimo podvod i zvýšené nebezpečí napadení počítače či mobilního zařízení škodlivým softwarem, případně zneužití osobních údajů či finanční ztráty.

E-maily jsou odesílány z adres, které neodpovídají adresám České pošty. Obsahují gramatické chyby a chybí v nich česká diakritika. Pokud očekáváte objednaný balíček, můžete stav jeho doručování bezpečně sledovat v aplikaci „Sledování zásilek“ na webových stránkách https://www.postaonline.cz.

Česká pošta nedávno varovala také před fiktivní soutěží o mobilní telefon iPhone 11. Na mobilních telefonech a stránkách sociální sítě Facebook se objevují formou reklamy klamavé zprávy s logem České pošty. Podvodná hra se projevuje i formou úhrady poštovného (51,- Kč).

Česká pošta není autorem těchto zpráv, její logo je použito neoprávněně. Už dříve podala trestní oznámení na neznámého pachatele a v tuto chvíli podniká veškeré kroky, aby zobrazování této zprávy spojené se jménem České pošty zabránila.

 

Příklad podvodného e-mailu:

Subject: Vznikli potíže s doruèením vašeho balíèku

Dobrý den,

Váš balíèek dorazil do našeho skladu 23. ledna 2020 roku v 14:35 ráno.

 

Èíslo sledování zásilky-04852899122 Náš kurýr bohužel nemohl doruèit zásilku na vaši adresu kvùli nesprávným nebo neúplným informacím v adrese.

 

Zdá se, že v celním prohlášení došlo k chybì. Informovali jsme odesílatele a on nám pøedal vaši e-mailovou adresu, abychom mohli tento problém vyøešit co nejdøíve.

 

Abychom mohli doruèit váš balíèek, musíte potvrdit adresu.

 

Za tímto úèelem si stáhnìte dokument pøipojený k tomuto dopisu, vyplòte ho a pošlete nám ho.

 

S úctou, Èeská pošta

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.