Tipy pro iPhone: stahování fotografií a videí do PC s Windows 10 a práce s videi v Brave
Ve Windows 10 můžete snadno přistupovat k fotografiím a videím uloženým v Apple iPhonu.…
České Radiokomunikace testují možnost využití dronů při kontrolách vysílačů | foto: CHIP
České Radiokomunikace testují možnost jak servisovat své vysílače za plného provozu. Pomocí dronů, zkouší monitorovat stav svých zařízení a efektivně plánovat rozsahy oprav bez sebemenší odstávky.
První testovací lety proběhly úspěšně v polovině srpna na vysílači Svatoboru. V září byl dron poprvé zkušebně využit při reálné kontrole stavu nejvyšší stavby v ČR – vysílače v Liblicích u Českého Brodu. Servisovat vysílače za plného provozu je prakticky nemožné. Spuštěný vysílač je pod vysokým elektrickým napětím a vytváří ve svém těsném okolí ionizující záření mající na lidské tělo negativní efekt. Létajícím dronům to ale vůbec nevadí. „Tam, kam musíme nyní vysílat horolezce zavěšené na lanech a odstavovat celá zařízení z provozu, zkoušíme nyní vyslat drony na dálkové ovládání. Létající robot zmonitoruje izolátory a lana v místech, která jsou jen velmi těžko přístupná. Výrazně bychom tak mohli zvýšit bezpečnost a efektivnost práce při snížení nákladů,“ vysvětluje Libor Kubišta, ředitel úseku provozu ČRa. Drony mohou pomoci také lépe naplánovat opravy, protože ukáží místo a rozsah poškození míst na vysílači a servis se tak může připravit na konkrétní potřebný zásah a obstarat potřebné náhradní díly v dostatečném předstihu. Tím by se mohla zkrátit i doba nutných odstávek.
Všechny dosavadní testovací lety proběhly na výbornou a prokázaly, že tyto drony je možné bezpečně použít při chodu vysílače. „Jediným zádrhelem bylo rušení přenosu obrazu z kamery dronu do našeho počítače na zemi. To se dá ale snadno vyřešit úpravou frekvence. Každopádně provoz našeho dronu neměl na chod vysílače vůbec žádný vliv,“ popisuje testovací lety Jiří Karpeta, spolumajitel firmy Robodrone, která létající roboty provozuje.
Novinkou, která bude Českým Radiokomunikacím k dispozici teprve od října, je dron s nosností 15 kilogramů. Tento robot dokáže unést i speciální stabilizátor, díky kterému je možné natáčet povrch vysílače v rozlišení 4k. Díky takto kvalitnímu obrazu rozpozná technik ze země i ty nejmenší detaily. Zkušební let s natáčením 4k záznamu se uskuteční poprvé koncem měsíce a bude to v České republice první takové využití dronu.
České Radiokomunikace usilují i o další unikátní využití dronů. V rámci výzkumné platformy ČRa Labs pracují na nové metodě pro zjištění kvality vysílacího signálu. „Vyvíjíme technologii, s jejíž pomocí by drony mohly měřit sílu vyzařovacího diagramu antény. Náklady na změření jednoho vysílače prostřednictvím pilotovaného vrtulníku dosahují až půl milionu korun. Při použití dronů by nás jedno měření stálo řádově méně,“ dodává Libor Kubišta.
Ve Windows 10 můžete snadno přistupovat k fotografiím a videím uloženým v Apple iPhonu.…
Při každodenní rutinní práci na PC, ať už jde o desktop nebo notebook, ušetří čas používání…
Zkoušeli jste někdy extrahovat text ze souboru PDF? Obvykle to moc dobře nefunguje. Výrobce…
Požár může vzniknout rychle. Může k němu dojít při opékání nebo grilování, od ohně v krbu…
Příznivci společnosti Apple už nějakou dobu netrpělivě očekávají nový operační systém pro…
Nejen mladí politici, ale i technologičtí vizionáři se mohou dopouštět odsouzeníhodných…
Společnost Mastercard chce v budoucnu zákazníkům nabídnout nový způsob platby, který doposud…
Vedle videokonferenční aplikace Teams od Microsoftu těžila z protipandemických opatření i…