Menu

České Radiokomunikace: „Varujeme před omezováním pozemního digitálního TV vysílání“

18.03.2014 14:49 | Josef Mika + Přidat komentář
České Radiokomunikace: „Varujeme před omezováním pozemního digitálního TV vysílání“

České Radiokomunikace: „Varujeme před omezováním pozemního digitálního TV vysílání“ | foto: CHIP

České Radiokomunikace na dnešní tiskové konferenci upozornily na nebezpečí destrukce pozemního digitálního televizního vysílání. Omezování kmitočtového spektra, které předpokládá dokument regulátora (ČTÚ), je údajně v rozporu se zájmem většiny domácností v České republice a logikou trhu.

V ČR využívá pozemní vysílání pro příjem televize 61,7 % procenta domácností (2,7 milionu domácností dle nejnovějších údajů MEDIARESEARCH). Je to nejlevnější a i technicky nejdostupnější platforma a proto není divu, že její popularita nadále roste. Populární je i mezi televizními stanicemi: České Radiokomunikace provozují tři multiplexy a všechny jsou plně obsazené, k dispozici je poslední volná pozice ve třetím multiplexu.

dvb-page-001-nahled

Příjem TV vysílání v ČR

Naproti tomu nejnovější dokument ČTÚ s názvem Strategie správy spektra naznačuje budoucí omezování kmitočtového spektra a ohrožuje tak šíření televizního signálu pro většinu obyvatel Česka.

České Radiokomunikace zároveň upozornily na nutnost urychleného přechodu na nástupnický vysílací standard DVB-T2. Ten domácnostem umožní získat větší počet kanálů a lepší kvalitu obrazu než dnes. Definice plánu přechodu však zatím ČTÚ nepředstavil. Samotný přechod navíc nebude jednoduchou záležitostí – je nutný minimálně jedno- až dvouroční souběh obou způsobů vysílání, osvěta a pravděpodobně i podpora domácností při pořizování nových set-top boxů.

Už v roce 2012 přišlo TV vysílání o 18 % frekvenčního rozsahu díky přenechání sítím LTE, nyní se uvažuje o dalších zhruba 25 %, které by už nejspíše vážně ovlivnily šíři pozemního digitálního TV vysílání. Konečné rozhodnutí by mělo padnout v roce 2015.

Všechny okolní evropské země omezení kmitočtového spektra pro TV odmítají. A to i v případech, kdy u nich není pozemské vysílání tak významné, jako u nás,” říká zástupce generálního ředitele a finanční ředitel ČRa Martin Gebauer. „Omezení pozemského vysílání by mělo výrazné sociální dopady a značně by zatížilo rozpočty domácností poplatky za příjem televize. Podle našich odhadů by se domácnostem náklady zvýšily přinejmenším 9× oproti stávajícímu stavu. To považujeme za těžko vysvětlitelné a zbytečné, ” dodává Martin Gebauer.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení