Menu

Česko má skoro nejdražší operátory v Evropě: cena už je horší jenom v Maďarsku

13.12.2022 13:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Česko má skoro nejdražší operátory v Evropě: cena už je horší jenom v Maďarsku

Česko má skoro nejdražší operátory v Evropě: cena už je horší jenom v Maďarsku | foto: Hassan OUAJBIR / Unsplash

V České republice je dlouhodobě předražené telefonování a mobilní data. Potvrzuje to nejen pohled do minulosti každého z nás, ale také Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své tiskové zprávě.

NKÚ vyhodnotil to, jak v letech 2018 až 2022 nakládal Český telekomunikační úřad (ČTÚ) s financemi a majetkem státu. Kontrola ve vybraných oblastech hospodaření nezjistila nedostatky z hlediska účelnosti a hospodárnosti výdajů, přišlo se ale na něco jiného. Kontroloři upozornili, že aukce kmitočtů rádiového spektra, kterou ČTÚ uspořádal v roce 2020, nenaplnila očekávání. Měla kupříkladu vést ke snížení ceny mobilních dat a ke zvýšení konkurence na trhu.

Bohužel, nic takového se nestalo. Příchod čtvrtého operátora nenastal a 5G aukce také nevedla k žádnému poklesu cen na tuzemském trhu. Jak upozorňuje NKÚ, již v loňském roce byly ceny volání a mobilních dat jedny z nejdražších v Evropě. Tento nepříjemný trend pak pokračoval i letos, jak dokazuje Evropská komise.

Cena volání a mobilních dat v Česku

Ze srovnání např. vyplývá, že zatímco v Polsku, Německu a Rakousku cena balíčku obsahujícího 118 minut volání a 2 GB dat činila v průměru 338 Kč, v Česku vyjde zákazníky stejný balíček na 1 151 Kč. Vyšší cena byla zaznamenána už jen v Maďarsku, a sice o 17 Kč více.

Evropská komise v rámci své roční studie o ceně telekomunikačních služeb přinesla i ucelenou mapku, která ukazuje, jak jsou na tom čeští operátoři špatně. Poměrně neveselá situace panuje ve Francii, Belgii, Portugalsku, Chorvatsku nebo v Řecku. Vyloženě drahé služby operátorů pak máme v Česku a dále v Maďarsku, Dánsku, Lotyšsku a na Kypru.

Graf cen volání a mobilních dat v Evropě | Zdroj: NKÚ, Evropská komise

Graf cen volání a mobilních dat v Evropě | Zdroj: NKÚ, Evropská komise

Naopak ta nejlepší situace panuje dle Evropské komise v Estonsku, Litvě, Španělsku, částečně i Itálii (díky operátorovi Iliad), ve Švédsku, Slovinsku a Rumunsku.

A pokud jde o ČTÚ, Nejvyššímu kontrolnímu úřadu se nelíbilo ještě počínaní s ohledem na veřejné zakázky. „Co se týče neoprávněného rozdělení veřejné zakázky, kontroloři zjistili, že ČTÚ v rozmezí 19 dnů uzavřel smlouvy na vypracování analýzy velkoobchodního trhu přístupu k mobilním službám s pěti dodavateli napřímo bez výběrového řízení, ačkoliv předmět plnění tří z těchto smluv tvořil prokazatelně jeden funkční celek. ČTÚ tak postupoval v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Dodavatelé vzájemně spolupracovali a odevzdali stejné nebo obdobné, případně související výstupy,“ uvádí úřad v tiskové zprávě.

Zdroj: NKÚ Tisková zpráva, Evropská komise

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení