Menu

Česko z ptačí perspektivy

29.04.2019 10:55 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Česko z ptačí perspektivy

Česko z ptačí perspektivy | foto: CHIP

Jak vypadá z ptačí perspektivy třeba vojenský újezd Libavá či Boletice, vlakové nádraží v Ústí nad Labem nebo výsypka v Mostě, se můžete podívat díky následujícím fotografiím.

Autorem fotografií je brněnská společnost TopGis, která se specializuje na letecké snímkování a výrobu takzvaných ortofotomap. V minulých letech – od roku 2014 a následně 2016 – její letadla Cessna 404 a dvoumotorová Partenavia P68 vybavená velkoformátovou kamerou křižovala oblohu nad Českem a pořídila již dvě kompletní řady snímků celé republiky.

cessna-404-brnenske-spolecnosti-topgis-01-nahled

Další kolo snímkování Česka začíná letos v květnu na západě země, zbytek republiky má pak společnost v plánu fotit v letech 2020 a 2021. „Výstupem budou velmi detailní snímky s rozlišením 12,5 cm/pixel. Na fotografiích tak budou vidět i různé detaily jako nápisy v krajině, na střechách nebo vozovce,“ říká Drahomíra Zedníčková ze společnosti TopGis.

Na celou Českou republiku se pak mohou lidé podívat na webu Chytremapy.cz, kam začátkem roku přibyly zatím nejnovější loňské snímky východní části země, a která nabízí vedle zobrazení samotné ortofotomapy Česka například i snadný vstup do katastru nemovitostí. Aktualizované mapy jsou dostupné také v mapových aplikacích GisOnline.cz, které využívají města a obce.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení