Když vám Windows zcela spadnou: nezoufejte, jsou metody, jak je znovu postavit na nohy
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Check Point Software prolomila ransomware DirCrypt | foto: CHIP
Odborníci společnosti Check Point využili zranitelnosti ve škodlivém kódu k obnovení zašifrovaných souborů, které kyberzločinci drželi jako „rukojmí“.
Check Point Software Technologies oznámil, že prolomil kód velmi rozšířeného typu nebezpečného ransomwaru DirCrypt, který kóduje uživatelská data a jejich obnovu nabízí až po zaplacení „výkupného“. Díky prolomení kódu DirCryptu lze obnovit data jednotlivých uživatelů i celých organizací, aniž by bylo nutné výkupné kyberzločincům platit.
Ransomware se stal v posledních letech jednou z hlavních bezpečnostních hrozeb. Nebezpečný je i díky rychlému vývoji jednotlivých variant a útočných technik. V rámci typického ransomwarového útoku kyberútočníci infikují síť a nenápadně zašifrují soubory, takže je uživatelé nemohou otevřít. Kyberzločinci následně požadují výkupné za odemknutí zašifrovaných souborů a vyhrožují trvalým zamknutím souborů, pokud není výkupné zaplaceno dostatečně rychle. Ransomware je používán k masovým útokům a nakažení velkého množství počítačů. Například CryptoLocker, jiný nechvalně známý typ ransomwaru, nakazil přes 530 tisíc strojů, což názorně ukazuje, jak rychle se tyto útoky mohou šířit.
Odborníci společnosti Check Point se v boji s tímto stále běžnějším typem útoků podívali na způsoby, jak zvrátit škody, aniž by bylo nutné platit výkupné. V tomto případě byla odhalena chyba ve vytvoření ransomwaru DirCrypt, konkrétně jak kyberzločinci implementovali kryptografické komponenty do škodlivého kódu. Zranitelnost v ransomwaru umožnila expertům poradit si s šifrováním a obnovit většinu zakódovaných souborů.
„Ransomware se stal populární technikou zločinců, protože oběti často nemají ani ponětí, jak jinak se vypořádat s útokem, než zaplatit výkupné. Je to v oblasti škodlivého kódu možná ta vůbec nejčistší forma zla, protože používá taktiku strachu a psychologického nátlaku na oběť. Bohužel často je výkupné zaplaceno, což zvyšuje motivaci tvůrců škodlivého kódu ještě více se zaměřit na ransomwarové útoky,“ říká Michael Shalyt, vedoucí výzkumného malwarového týmů společnosti Check Point Software Technologies. „Malware má často i své slabé stránky, které lze využít k odvrácení škod. Přesně takové slabé místo jsme našli i v případě DirCrypt.“
Detailní popis postupu, jak odborníci společnosti Check Point neutralizovali ransomware DirCrypt a jak odstranit škody, jsou k dispozici zde: http://www.checkpoint.com/…e_Hacker.pdf
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
"Hay soup" nebo "Timballo of aubergines" – s podobnými nabídkami se můžete setkat při svých…
Když nějaká aplikace zamrzne nebo se chcete podívat na vytížení systému či zkontrolovat…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…