Menu

Chytré telefony drancuje italský malware: neklikejte na odkazy, nejde totiž odstranit

24.06.2022 15:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Chytré telefony drancuje italský malware: neklikejte na odkazy, nejde totiž odstranit

Chytré telefony drancuje italský malware: neklikejte na odkazy, nejde totiž odstranit | foto: Sammy-Sander / Pixabay

Mobilní telefony s operačním systémem Android a iOS ohrožuje nový špionážní malware, který se na svého hostitele přisaje přes odkaz zaslaný SMS zprávou či WhatsAppem a pak se jej těžko zbavuje. Informovala o tom mateřská společnost Googlu – Alphabet.

Podle té za mobilním virem stojí společnost RCS Lab z italského Milána. Ta má dle všeho vyvíjet podobné špionážní malwary a co je snad ještě horší, jakožto klienty má prý “evropské donucovací orgány”, uvádí na svých webových stránkách.

Jak zjistil Google, jedná se o spyware (program, který sbírá citlivé údaje a využívá internet k odesílání dat z mobilu či počítače bez vědomí jeho uživatele) jménem Hermit. Ten, podobně jako i další spywary (kupříkladu Pegasus), doopravdy v minulosti používala například vláda Mexika, aby špehovala novináře, aktivisty a nepřátele tamního režimu.

Společnost RCS Lab uvedla, že její produkty a služby jsou v souladu s evropskými předpisy a pomáhají orgánům činným v trestním řízení při vyšetřování trestných činů.

Malware špehuje váš telefon

Podle bezpečnostních expertů firmy Lookout program Hermit dokáže kompletně převzít kontrolu nad napadeným smartphonem, nahrávat zvuk, přesměrovat hovory a hlavně shromažďovat data, jako jsou kontakty, zprávy, fotografie a aktuální poloha.

Co víc, je extrémně infekční. Ihned po napadení se totiž v rámci běžné zprávy odešle kontaktům formou odkazu, který se tváří jako vstup na zcela legitimní webovou stránku. Díky tomuto fikanému způsobu šíření dokázal Hermit napadnout 10 000 mobilních telefonů denně, a to pouze na území Evropy.

Pokud se vám podaří Hermit na všem telefonu lokalizovat a zablokovat jej – třebaže s odbornou pomocí – budou se vás hackeři pokoušet znovu kontaktovat, a to třeba formou e-mailu nebo chatovacích aplikací, jako je Facebook Messenger nebo WhatsApp. Nepozorný uživatel si tak může virus do telefonu natáhnout znovu, a to zcela bez vědomí. Extrémní obezřetnost by tak měla být na místě, spywaru se totiž kvůli těmto praktikám velmi těžko zbavuje.

Zdroj: Guardian, RCS Lab

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    ekonomická válka

    …je to opět ekonomická válka a boj západu o peníze zaměřená na výrobky z ČLR

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení