Menu

Cisco Connect: Jak se mění IT

11.04.2013 19:50 | Redakce Chip + Přidat komentář
Cisco Connect: Jak se mění IT

Cisco Connect: Jak se mění IT | foto: CHIP

Tradiční konference Cisco Expo, letos poprvé přejmenovaná na Cisco Connect, představila IT specialistům současné trendy v oblasti sítí a datových center.

Hlavní řečníci konference se vzácně shodli na hlavních výzvách, kterým současné sítě čelí. Jde především o nebývalý nárůst různých typů používaných zařízení a především dat, která tato zařízení produkují nebo si navzájem vyměňují.

Podle společnosti Cisco bude dalším trendem především stírání rozdílů mezi pevnými a bezdrátovými sítěmi. Se všemi typy zařízení pak bude v síti nakládáno velmi podobně – bez ohledu na to, jakým způsobem budou připojena. Stále větší důraz bude kladen na řízení celého životního cyklu zařízení, která zaměstnanci používají – zejména pak na správu jejich vlastních přístrojů, se kterými se připojují do sítě svého zaměstnavatele (tzv. BYOD – Bring Your Own Device). U těchto zařízení je přitom třeba řešit nejen zabezpečení přístupu k podnikovým systémům, ale rovněž je nutné disponovat nástroji, které zablokují ztracenému či odcizenému zařízení přístup k síti a třeba i smažou jeho obsah.

V rámci praktických ukázek technologií nás zaujala především lokalizace zařízení pomocí Wi-Fi. Díky tomuto řešení mohou například obchodníci analyzovat pohyb svých zákazníků v nákupním centru a na základě toho optimalizovat rozmístění zboží a plánovat aktivity na podporu prodeje. Zákazníci přitom ani nemusejí být připojeni k Wi-Fi síti obchodníka, pro anonymní lokalizaci s přesností na metry stačí pouze zapnutý Wi-Fi přijímač ve smartphonu. Připojení zákazníci si pak mohou například stáhnout navigační aplikaci, která je dovede přímo k obchodníkovi.

Cisco rovněž prezentovalo technologie získané akvizicí společnosti Meraki, které slouží ke správě a řízení sítí prostřednictvím cloudu. Vedle sledování všech síťových zařízení z jednoho místa (včetně například i přesné diagnostiky, sledování spotřeby energie a možnosti vzdáleného ovládání) je zajímavá i možnost konfigurace zařízení připojených do cloudu.

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení