Menu

Co byste měli vědět o Apple: kolik stojí nejdražší Mac a proč používá “i” v názvech?

09.05.2022 09:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Co byste měli vědět o Apple: kolik stojí nejdražší Mac a proč používá “i” v názvech?

Co byste měli vědět o Apple: kolik stojí nejdražší Mac a proč používá “i” v názvech? | foto: Martin Katler/Unsplash

Jedna z nejikoničtějších značek v informatice a moderních technologiích, Apple, už nevyrábí jen počítače a mobily. Dávno fušuje i do softwaru a předplacených služeb. Co byste ale o tomto americkém výrobci měli vědět?

Že jej založil Steve Jobs na apríla roku 1976, že má sídlo v kalifornském Cupertinu, nebo že jde o nejhodnotnější firmu na trhu s celkovou odhadovanou hodnotou 241 miliard dolarů. To jsou obecně známé fakty, které každý alespoň jednou slyšel. Co jste ale možná nevěděli? 

Proč mají v názvech “i”

iPhone, iPad, iMac, iCloud, a také jeden z prvních kapesních hudebních přehrávačů iPod. To je pouze několik produktů firmy Apple, které mají na začátku svého názvu malé písmeno “i”. Poprvé jej Steve Jobs použil v roce 1998 u All-in-One počítače iMac a zkratka má znázorňovat, že zařízení má přístup k internetu (nebo se na internetu nachází, jako v případě služby iCloud). 

V dnešní době – pod vedením Jobsova nástupce Tima Cooka – se od používání íčka odvrací a spíše sahá po jednodušším prefixu “Apple”. Technologický svět se tak učí nová označení, jako třeba Apple Watch a služby Apple Music a Apple TV.

Nejdražší počítač Apple stojí jako garsonka

Apple Mac Pro 2019

Nejdražší počítač Apple Mac Pro z roku 2019 | Zdroj: Nana Dua / Unsplash

S cenami se Apple nikdy moc nemazal – spíše razí filosofii, že za kvalitu se musí platit. V roce 2019 byl představen revitalizovaný stolní počítač Mac Pro s ikonickým “struhadlovým” povrchem. Tento počítač rovněž vešel do historie jako nejdražší výrobek z dílny v Cupertinu. 

V maximální konfiguraci vyšel Mac Pro na 1 500 480 Kč včetně DPH a obsahoval prakticky nepochopitelný výkon: 28jádrový čipset Intel Xeon W s taktem procesoru až 4,4 GHz v turbo režimu, 1,5 TB RAM DDR4 EEC, 8TB SSD úložiště, duo grafických karet AMD Radeon Pro W6800X Duo, každá s vlastní 64GB pamětí GDDR6. 

Navrch v balení nechybí klávesnice, neergonomická Magic Mouse, a také plochý Magic Trackpad pro každý případ. Monitor už musíte mít vlastní – pokud však máte 1,5 milionu na počítač, nemáte nouzi o obrazovky…

Co chystá do budoucna

Velkým zlomem je pro značku vývoj vlastních čipsetů Silicon, jak ukázal v březnu tohoto roku s M1 Max a M1 Ultra. Tento typ řídicích jednotek bychom letos měli vidět i u nového Macu Pro. Kromě toho se ale v souvislosti s Applem hovoří hlavně o dvou novinkách: skládacím iPhone a brýlích pro virtuální či rozšířenou realitu.

Přípravu ani jednoho výrobce oficiálně nepotvrdil, nicméně veřejnost se domnívá, že může jít o zlomové produkty. V dříve inovativních oblastech, jako jsou smartphony či chytré hodinky, totiž Apple už tolik neboduje.

Zdroj: Apple, Wikipedia

Komentáře

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení