Menu

Co je ZAV? Český program nejen pro studenty, který vás naučí psaní všemi deseti

03.02.2023 16:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Co je ZAV? Český program nejen pro studenty, který vás naučí psaní všemi deseti

Co je ZAV? Český program nejen pro studenty, který vás naučí psaní všemi deseti | foto: pressfoto / Freepik

Psaní všemi deseti na klávesnici je schopnost, která se v dnešní rychlé technokratické době hodí prakticky komukoliv – ať už jste student, dospělý pracující člověk nebo senior. A téměř perfektní nástroj pro výuku psaní „bez koukání“ vymyslel před víc jak 30 lety Čech.

Počítačový program – a dnes již částečně používaný také jako webová aplikace – jménem ZAV vymyslel se svým týmem v roce 1992 Jaroslav Zaviačič, expert elektronických psacích strojů a také vicemistr světa v psaní na stroji, který pracoval i pro americkou firmu IBM.

ZAV – Psaní všemi deseti

„Programovaná výuka ZAV je zcela individuální metoda, která umožňuje zájemcům všech věkových kategorií se naučit psát na klávesnici,“ uvádí webová stránka zav.cz. Výuka psaní všemi deseti v aplikaci ZAV probíhá podobně jako sportovní trénink – poměrně se zaměřuje na různé složky psaní, střídá cvičení rychlosti, přesnosti a podobně.

Výuka sestává například z opisování slov či písmen na obrazovce. Student se tak učí psát s pohledem na obrazovku bez sledování klávesnice. Pokud výuka probíhá profesionálně, tedy ve školách nebo na oficiálních kurzech, používají se slepé klávesnice bez polepů, aby se studenti soustředili zejména na rozložení rukou na klávesnici.

ZAV psaní všemi deseti

Vzhled aplikace ZAV | Zdroj: ZAV / oficiální presskit

Kde ZAV koupit?

Pokud byste si ZAV chtěli sami vyzkoušet, stačí vyplnit formulář na oficiálních stránkách a posléze vám bude zasláno uživatelské jméno a heslo pro přihlášení. ZAV je ke stažení, v současnosti však již můžete používat webovou aplikaci, která funguje stejně.

A kolik ZAV stojí, respektive kde se dá koupit? Podle ceníku na oficiálním webu má každý nárok na prvních 100 lekcí zdarma. Licence k dalším 500 lekcí stojí 605 Kč jednorázově včetně DPH, přičemž kompletní licence, která dokáže studenty připravit i na profesionální kariéru těsnopisu vyjde na 1815 Kč včetně DPH.

Zdroj: zav.cz, Novinky

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Problém ZAV

  Dobrý den,
  asi jsem udělal menší/větší chybu. Na SŠ mám založený účet, na kterém od září pracuji a mám tam asi 821 úroveň. Ale postupem času jsem už moc nestíhal a často jsem si musel pomáhat ,,datlováním´´,aby mi spolužáci moc neutekli v tabulce. A dnes jsem se rozhodl si udělat ještě jeden účet v ZAV, kde se to postupně učím znovu, abych byl do budoucna stejně dobrý jako ostatní. Jenomže tím, jak jsem si založil druhý účet, tak už se do toho školního nemůžu dostat,resp. mi to píše,abych napsal na nějakou podporu či co.Ten nově založený účet mi jde normálně. Teďmám týden jarní prázdniny,a tak mám čas to řešit, ale potřeboval bych urychleně nějakou radu. Děkuji moc.

  Reagovat na komentář

  Prosím o vzorové zdarma lekce psaní všemi deseti. Děkuji.

  Reagovat na komentář