Menu

Co to má znamenat? Google odebral Chromu antivirovou ochranu

16.03.2023 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Co to má znamenat? Google odebral Chromu antivirovou ochranu

Co to má znamenat? Google odebral Chromu antivirovou ochranu | foto: Photo Mix/Pixabay

Chrome je už několik let vybaven integrovaným antivirovým skenerem, který dokáže jediným kliknutím počítač zbavit škodlivého softwaru. Google ale překvapil a tento skrytý nástroj z prohlížeče odstranil. Ve verzi 111 už nebude.

Ve zkratce:

– Google po mnoho let nabízel bezplatný nástroj Google Cleanup, který byl dříve k dispozici jen jako doplněk ke stažení. Dokázal Chrome zbavit nežádoucích nástrojových panelů, přesměrovávačů vyhledávání a dalších nežádoucích komponent,

– ochrana prohlížeče se časem stala natolik důležitá, že funkce nástroje pro čištění byly zabudovány přímo do prohlížeče Chrome,

– nyní ale došlo k zásadnímu obratu; podle Googlu už není zeštíhlený antivirový skener potřeba a v připravované verzi Chromu 111 je odstraněn,

– uživatelé nyní musejí sáhnout po jiných nástrojích pro ochranu.

Jak doposud vypadá skrytá antivirová ochrana Chromu

chromecleanup

Funkce "Vyčištění počítače" se dala spustit přímo z Nastavení prohlížeče Chrome. | Zdroj: Chrome 110

Mnoho uživatelů o vestavěné antivirové ochraně v Chromu vůbec nevědělo. Je ale pravda, že tato funkce byla poměrně dobře skrytá. Uživatelé museli přejí do "Nastavení", sjet až dolů a kliknout na možnost "Resetovat a vyčistit".

Zobrazí se možnosti "Obnovit nastavení na původní výchozí hodnoty" a "Vyčištění počítače". Zde bylo možné spustit kontrolu kliknutím na možnost "Vyčištění počítače". Chrome se prostřednictvím nástroje Cleanup pokusil na zařízení najít škodlivý software a případně jej odstranit.

Bezpečnostní nástroj bude odstraněn: ve verzi Chrome 111 už jej nenajdete

onlycleanup

Google to dnes vidí s bezpečností jinak, velká výhoda přítomnosti nástroje Cleanup už nebude. | Zdroj: Chrome 110

Nyní se Google rozhodl antivirový nástroj z prostředí Chromu odstranit. Uvádí k tomu následující důvody:

Méně stížností uživatelů: Podle Googlu počet stížností uživatelů v posledních letech prudce klesl a v loňském roce se z celkového počtu hlášení týkala případů nežádoucího softwaru pouze tři procenta.

Méně časté používání: Samotný nástroj Cleanup už také nebyl uživateli tak často a úspěšně používán. V uplynulém měsíci bylo z provedených skenů pouze 0,06 % s pozitivním nálezem přítomnosti nežádoucího kódu.

K dispozici jsou další nástroje ochrany: Google také uvádí, že se zlepšily i další techniky ochrany, jako například integrované bezpečné prohlížení v Chrome. I antivirové skenery dnes odvádějí lepší práci.

Rozšiřující a zásuvné moduly: Podle Googlu se údajně také zlepšil proces posuzování rozšiřujícího softwaru ve webovém obchodu pro Chrome čili by tam mělo být méně rizika instalace škodlivého kódu.

Nové hrozby: Dnes je také mnohem populárnější jiný druh malwaru, například pro krádeže cookies, který vyžaduje zcela jiné mechanizmy ochrany.

Jak se můžete chránit i nadále

safebrowsing

V režimu Bezpečného prohlížení se živá data z prohlížeče přenášejí do Googlu. | Zdroj: Chrome 110

Nástroj Cleanup byl v zásadě užitečný vždy, i když jste jej nepotřebovali denně. Někdy ale mohl mít negativní vliv na výkon. Chránit se můžete i nadále, a to prostřednictvím následujících komponent:

Bezpečné prohlížení: v prohlížeči Chrome je aktivována ochrana surfování od Googlu a je dobré to tak ponechat.

Bezpečné prohlížení – Vylepšená ochrana: pokud máte zájem, můžete si aktivovat možnost "Vylepšené ochrany". Jde o doplněk, kdy jsou data z prohlížeče živě odesílána do Googlu, který může upozornit na nebezpečné weby, úniky hesel apod.

Antivirový skener: Pro uživatele Windows jde o povinnost, s výhodou lze využít integrovaný Defender.

Rozšíření pro prohlížeč: Pokud jste se rozhodli ochranu svého prohlížeče řešit instalací rozšíření, pečlivě vybírejte. K dispozici je jich sice celá řada, ale je dobré se přesvědčit, kdo je jejich poskytovatelem a co přesně rozšíření dělá.

Zdroj: Google Security Blog

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení