Menu

ČOI varuje před nebezpečnou nabíječkou! Nekvalitní izolace vás může zabít

17.01.2023 13:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
ČOI varuje před nebezpečnou nabíječkou! Nekvalitní izolace vás může zabít

ČOI varuje před nebezpečnou nabíječkou! Nekvalitní izolace vás může zabít | foto: user3802032 / Freepik

Pokud hledáte levnou nabíječku pro váš mobilní telefon, není nejlepší za každou cenu pořizovat tu nejlevnější. Jak varuje Česká obchodní inspekce (ČOI), některé laciné nabíječky mohou být pro uživatele zdraví nebezpečné.

Konkrétní varování vydala Česká obchodní inspekce 13. ledna a týká se nabíjecího adaptéru s obchodním názvem Nabíječka NATEC 2,1A 2xUSB. Inspekce zjistila, že při používání této nabíječky může dojít vlivem nedostatečné izolace k úrazu elektrickým proudem.

Nebezpečná nabíječka NATEC

Nabíjecí příslušenství k telefonu značky NATEC přichází s těmito specifikacemi: AC 110-240V, 50/60Hz, 0,3A, Output: DC 5V – 2,1A. Jinými slovy, má 2 USB-A porty s maximálním výkonem 10 W. Výrobcem má být polská společnost Impakt S.A. se sídlem v ulici Stanislawa Lema 16, 62-050, Mosina.

Český distributor je společnost JHP Computers s. r. o., Blodkova 554/8, 500 06 Hradec Králové. Země původu je však Čína. Původní cena zařízení byla zhruba 130 korun a prodával jej kupříkladu TSBohemia.

ČOI uložila prodejci zákaz dodávání této nabíječky na trh a stažení z trhu. Výrobek byl nahlášen kontaktnímu bodu na MPO a informace o něm byly zveřejněny v systému Safety Gate. Tím pádem jej všechny e-shopy stáhly z prodeje.

Může vás i zabít

A co že uživatelům laciné nabíječky NATEC při používání hrozí? Zjistilo se, že při používání této nabíječky může dojít vlivem nedostatečné izolace k úrazu elektrickým proudem, případně až smrti uživatele, který se dotkne USB konektoru na těle výrobku, na kterém se objeví nebezpečné síťové napětí 230V v důsledku průrazu nedostatečné izolace mezi primární a sekundární částí výrobku.

Nejde přitom o první potenciálně zdraví nebezpečnou nabíječku, o které informujeme. V roce 2021 ČOI zkontrolovala nabízené nabíječky pro notebooky od výrobců třetích stran a 19 z 27 neprošlo kvůli některým typům pochybení. V jednom případě mohla nabíječka uživatele i zabít, jako v případě mobilního nabíjecího adaptéru NATEC.

Zdroj: Česká obchodní inspekce

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení