Menu

ČOI zkontrolovala nabíječky k notebookům: 70 % jich neprošlo, jedna vás může i zabít

22.05.2022 08:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
ČOI zkontrolovala nabíječky k notebookům: 70 % jich neprošlo, jedna vás může i zabít

ČOI zkontrolovala nabíječky k notebookům: 70 % jich neprošlo, jedna vás může i zabít | foto: Homemade Media / Unsplash

Česká obchodní inspekce (ČOI) se v loňském roce vydala zkontrolovat volně prodejné nabíječky pro notebooky. Celkově otestovala 27 typů síťových napájecích zdrojů, u 19 z nich bylo objeveno zásadní pochybení, což činí bezmála 70% problémovost. Jeden dokonce mohl zákazníky ohrozit na životě.

V roce 2021 se inspekční orgán ministerstva průmyslu a obchodu rozhodl zkontrolovat volně dostupné síťové napájecí zdroje pro notebooky. V rámci hned 26 kontrol v průběhu celého roku bylo navštíveno 24 distributorů a rovnou i 2 výrobci. Do srovnání bylo zahrnuto 27 typů nabíječek, z nichž velká většina bohužel nevyhovovala a muselo být nařízena náprava.

70 % nabíječek má nedostatky

Hned u 19 z 27 typů objevila ČOI nedostatky. V 5 případech byly zjištěny nedostatky v informačních povinnostech (například návod k použití, bezpečnostní instrukce atd.), ve 12 případech nebyly výrobky označeny kontaktními údaji výrobce, uvádí institut v tiskové zprávě.

Děsivější zjištění nastalo ve chvíli, kdy 7 z 19 nevhodných nabíječek poslala inspekce na odborné testování. Všechny testované vzorky nevyhověly po technické stránce. U jednoho výrobku bylo vydáno ochranného opatření – stažení z trhu a zákaz dodávání na trh.

Jedna vás může i zabít

Jedná se o nabíječku ADP-90SB BB, která pochází z Číny a pro český trh ji distribuuje VT DATA z Vysokého Mýta. Bylo zjištěno, že vlivem nedostatečné izolace je uživatel bezprostředně ohrožen na zdraví. Pokud se dotkne tohoto konektoru při zdroji zasunutém v zásuvce, může dojít k vážnému úrazu až smrti uživatele zásahem elektrického proudu, upozorňuje ČOI. Dále se přišlo na to, že ani informace o distribuci a výrobci neodpovídají realitě, proto bylo jasně rozhodnuto o stažení z trhu. Pokud máte doma tento typ nabíjecího adaptéru, okamžitě jej přestaňte používat a odneste zpět prodejci.

U ostatních výrobků nebyly zjištěné závady natolik drastické. Kromě vypíchnutého případu však bylo ještě několikrát nařízení stažení z trhu a nakonec inspekce za porušování právních předpisů uložila hned 9 pokut v celkové výši 28 500 Kč.

Zdroj: ČOI tisková zpráva

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Reakce na Daniel: Sory za gramatiku slova „zdravý“ a „zdraví“ jsem ve větách zaměnil a nelze zde zjednat nápravu – nedostatek stran koncepce – zase to programátor nedomyslel …

  Reagovat na komentář

  Vzdělání

  spotřebitelů zde není a chybí i zdraví selský rozum. Pokud chci šetřit, tak mohu kupovat levné věci pro sporadické užívání s horší kvalitou a počítat s tím. Ale nikdy ne v případě, kdy to může ohrozit zdravý a život, jako třeba v případě elektrických zařízení, která pracují s 230V nebo pomůcky na přípravu potravin, jako třeba hrnce s Pepca nebo od Vietnamců ..
  Daleko více, než samotný nákup, je však alarmující, že lidé i přes zjištění závažného rizika tomu nepřikládají váhu a nadále takovéto produkty užívají.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení