Pořídili jste si nový mobil? Uživatelé při zprovozňování často opakují stejné chyby – vy už ne
Nový software, nové funkce, změněný design: nový mobil přináší mnoho radosti a zajímavé…
CZ.NIC představil novou verzi vzdělávací aplikace Tablexia | foto: CHIP
Na stránkách služby Google Play tak nyní zájemci najdou také dvě zcela nové hry na procvičení zrakové paměti a trénink pozornosti. Novinkou je také kompletně namluvená Encyklopedie.
Vzdělávací aplikace Tablexia vznikla jako otevřený software v Laboratořích CZ.NIC, výzkumném a vývojovém oddělení správce domény .CZ. Na jejím vývoji také úzce spolupracují odborníci z Filozofické fakulty pražské Univerzity Karlovy, kteří se věnují vzdělávání dětí s dyslexií. Aplikace je nyní dostupná pro platformu Android, uživatelům je k dispozici zdarma.
„Právě představená verze aplikace Tablexia obsahuje dvě zcela nové hry. První se jmenuje Hlídka a jejím smyslem je pomoci dětem s dyslexií s procvičením zrakové paměti. Druhá hra Střelnice je potom zaměřena na trénink pozornosti. Aktuální změna se dotkla také Encyklopedie. Na přání dětí, které nám pomáhají s testováním aplikace, jsme tuto část projektu opatřili mluveným doprovodem. Další novinkou je rozšíření hry Únos o nová herní slova,“ říká Karolína Rybářová, členka týmu podílející se na vývoji Tablexie.
S tímto projektem je spojený také speciální kurz Praktická výuka s tablety pro učitele na ZŠ a SŠ. Tento kurz získal akreditaci Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy České republiky a jeho cílem bude představit učitelům možnosti zapojení tabletů ve výuce a přiblížit jim tak základy práce s tímto zařízením. Kurz bude probíhat ve vzdělávacím centruAkademie CZ.NIC v Praze. První termíny jsou naplánované na 26. září a 23. října. Zájemci z řad učitelů se mohou hlásit na stránkách vzdělávacího centra už nyní.
Vzdělávací aplikace Tablexia je jednou z mála interaktivních pomůcek pro děti s dyslexií. Mezi její zásadní přednosti patří: lokalizace do češtiny, dostupnost zdarma, atraktivní design, rozšiřitelnost, mobilita nebo nezávislost na internetovém připojení. Herní pojetí pak motivuje děti k tomu, aby se tréninku svých kognitivních schopností chtěly věnovat proaktivně a samostatně. Po technické stránce aplikace kromě her nabízí i administrativní funkce: přehled výsledků či správu jednotlivých hráčských profilů pro případ, že tablet třeba používá skupina dětí. To usnadňuje a zrychluje vývoj dalších her, u nichž tyto funkce již není třeba programovat. Zároveň ale Tablexia nabízí možnost jakoukoli hru „vyjmout“ a zpřístupnit ji samostatně.
„Dyslexií v České republice trpí zhruba 5 – 10 procent populace. Tablexii vnímám jako jeden z mála prostředků podpory rozvoje určený přímo druhostupňovým žákům, který takto komplexně využívá možností přenosných zařízení, k nimž mají dnešní děti velmi blízko. Hry jsou zvoleny vhodně jak s ohledem na oblasti, které bývají u dětí s dyslexií nejvíce oslabené, tak potřeby a preference dané věkové skupiny,“ doplňuje PhDr. Lenka Krejčová Ph.D. z katedry psychologie Filozofické fakulty UK, která na vývoji aplikace s Laboratořemi CZ.NIC spolupracuje.
Nový software, nové funkce, změněný design: nový mobil přináší mnoho radosti a zajímavé…
Zajímalo by vás, jaké informace o vašem uživatelském účtu si WhatsApp ukládá? Tak si o ně…
Online služba VirusTotal pomocí několika desítek virových skenerů prověří soubory na…
Po několika minutách brouzdání na internetu se z okna prohlížeče stane smetiště panelů, kde…
Technologické firmy redukují počty svých zaměstnanců, včetně Microsoftu. Lidé z oboru se…
Humanoidní robot Atlas společnosti Boston Dynamics umí tančit, umí parkour a nyní také…
Propouštění v technologické branži nebere konce. Nyní oznámil také hardwarový a softwarový…
Firma, se kterou je spjato jméno Elona Muska, skončila už třetí rok po sobě v černých číslech…