Tipy pro iPhone: stahování fotografií a videí do PC s Windows 10 a práce s videi v Brave
Ve Windows 10 můžete snadno přistupovat k fotografiím a videím uloženým v Apple iPhonu.…
CZ.NIC představil novou verzi vzdělávací aplikace Tablexia | foto: CHIP
Na stránkách služby Google Play tak nyní zájemci najdou také dvě zcela nové hry na procvičení zrakové paměti a trénink pozornosti. Novinkou je také kompletně namluvená Encyklopedie.
Vzdělávací aplikace Tablexia vznikla jako otevřený software v Laboratořích CZ.NIC, výzkumném a vývojovém oddělení správce domény .CZ. Na jejím vývoji také úzce spolupracují odborníci z Filozofické fakulty pražské Univerzity Karlovy, kteří se věnují vzdělávání dětí s dyslexií. Aplikace je nyní dostupná pro platformu Android, uživatelům je k dispozici zdarma.
„Právě představená verze aplikace Tablexia obsahuje dvě zcela nové hry. První se jmenuje Hlídka a jejím smyslem je pomoci dětem s dyslexií s procvičením zrakové paměti. Druhá hra Střelnice je potom zaměřena na trénink pozornosti. Aktuální změna se dotkla také Encyklopedie. Na přání dětí, které nám pomáhají s testováním aplikace, jsme tuto část projektu opatřili mluveným doprovodem. Další novinkou je rozšíření hry Únos o nová herní slova,“ říká Karolína Rybářová, členka týmu podílející se na vývoji Tablexie.
S tímto projektem je spojený také speciální kurz Praktická výuka s tablety pro učitele na ZŠ a SŠ. Tento kurz získal akreditaci Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy České republiky a jeho cílem bude představit učitelům možnosti zapojení tabletů ve výuce a přiblížit jim tak základy práce s tímto zařízením. Kurz bude probíhat ve vzdělávacím centruAkademie CZ.NIC v Praze. První termíny jsou naplánované na 26. září a 23. října. Zájemci z řad učitelů se mohou hlásit na stránkách vzdělávacího centra už nyní.
Vzdělávací aplikace Tablexia je jednou z mála interaktivních pomůcek pro děti s dyslexií. Mezi její zásadní přednosti patří: lokalizace do češtiny, dostupnost zdarma, atraktivní design, rozšiřitelnost, mobilita nebo nezávislost na internetovém připojení. Herní pojetí pak motivuje děti k tomu, aby se tréninku svých kognitivních schopností chtěly věnovat proaktivně a samostatně. Po technické stránce aplikace kromě her nabízí i administrativní funkce: přehled výsledků či správu jednotlivých hráčských profilů pro případ, že tablet třeba používá skupina dětí. To usnadňuje a zrychluje vývoj dalších her, u nichž tyto funkce již není třeba programovat. Zároveň ale Tablexia nabízí možnost jakoukoli hru „vyjmout“ a zpřístupnit ji samostatně.
„Dyslexií v České republice trpí zhruba 5 – 10 procent populace. Tablexii vnímám jako jeden z mála prostředků podpory rozvoje určený přímo druhostupňovým žákům, který takto komplexně využívá možností přenosných zařízení, k nimž mají dnešní děti velmi blízko. Hry jsou zvoleny vhodně jak s ohledem na oblasti, které bývají u dětí s dyslexií nejvíce oslabené, tak potřeby a preference dané věkové skupiny,“ doplňuje PhDr. Lenka Krejčová Ph.D. z katedry psychologie Filozofické fakulty UK, která na vývoji aplikace s Laboratořemi CZ.NIC spolupracuje.
Ve Windows 10 můžete snadno přistupovat k fotografiím a videím uloženým v Apple iPhonu.…
Při každodenní rutinní práci na PC, ať už jde o desktop nebo notebook, ušetří čas používání…
Zkoušeli jste někdy extrahovat text ze souboru PDF? Obvykle to moc dobře nefunguje. Výrobce…
Požár může vzniknout rychle. Může k němu dojít při opékání nebo grilování, od ohně v krbu…
EU chce od roku 2035 bez výjimky zakázat registraci nových automobilů se spalovacími motory.…
Streamovací VOD služba HBO Max je v Česku teprve dva měsíce. Začala pozvolna se zajímavou…
Správná zařízení mohou proměnit každou domácnost ve smart home. Nestojí to ani žádné horentní…
Výrobce oblíbených produktů, Apple, už není nejhodnotnější společností na světě. Vzhledem ke…