Když vám Windows zcela spadnou: nezoufejte, jsou metody, jak je znovu postavit na nohy
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Další vlna vyděračských e-mailů | foto: CHIP
Bezpečnostní společnost ESET varuje před další vlnou podvodných e-mailů, které cílí na české uživatele. Útočníci se je snaží vydírat výhružkou zveřejnění videozáznamu uživatele v choulostivých situacích.
Podobná vlna podvodných zpráv se objevuje v České republice poměrně často, naposledy v únoru letošního roku. Jedná se o podvod. Útočník se v česky psaném textu obětem snaží namluvit, že již měsíce sleduje jejich počítač, má k dispozici seznam kontaktů, soubory a především inkriminující video nahrávku. Zároveň je v e-mailu varuje, že pokud nezaplatí částku 13 500 korun v bitcoinech, video rozešle na všechny kontakty, které z napadeného e-mailového účtu získal.
„Vlnu těchto podvodných zpráv jsme v České republice zaznamenali včera a především dnes. Naše zákaznická i technická podpora od rána radí uživatelům, aby na podobné výzvy nereagovali,“ shrnuje Pavel Matějíček, manažer technické podpory české pobočky ESET.
Oproti obdobným zprávám z minulosti je nynější útok propracovanější. Stejně jako minulosti požaduje platbu v bitcoinech. E-mail ale hovoří plynulou a správnou češtinou, částka je specifikována v korunách namísto eur, pro platbu posílá obětem QR kód, aby nemuseli přepisovat přesnou adresu peněženky. Mnoho uživatelů se tak může nechat zmást.
„Je možné, že si útočníci vybírají i okruhy obětí podle portálů, kde mají e-mailové schránky. Dnes jsme zaznamenali větší množství dotazů majitelů schránek na portálu Seznam.cz, v případě minulé vlny v únoru se nás naopak více dotazovali lidé, kteří mají e-mailové schránky na Centrum.cz a Tiscali.cz,“ dodává Matějíček. Dodává, že výběr obětí je spíše náhodný. Útočníci podle něj rozesílají podobné zprávu na masy lidí a čekají, kdo se chytí. Proti vlně podvodných e-mailů už na Facebookových stránkách vydala varování i Policie České republiky.
Podobný e-mail se v minulém týdnu šířil i na Slovensku. Rozdíl byl především v jazyce e-mailu, který byl napsaný angličtinou, absencí QR kódu pro zadání platby a celkové částce. Ta byla oproti té české bezmála dvojnásobná. Útočníci žádali o 1 000 amerických dolarů.
Jedním z nejsilnějších prvků sociálního inženýrství, které jsou v podvodných e-mailech obsaženy, je ukázka hesla uživatele. Útočníci se touto cestou snaží zvýšit sílu své výhrůžky. Podobné údaje přitom útočník mohl získat z některého velkého úniku dat, při kterých se v posledních letech na internet dostaly miliardy skutečných přístupových údajů. Pokud uživatel opravdu dané heslo někdy používal, může ho jeho přítomnost ve zprávě vystrašit a dohnat k uspěchané platbě.
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
"Hay soup" nebo "Timballo of aubergines" – s podobnými nabídkami se můžete setkat při svých…
Když nějaká aplikace zamrzne nebo se chcete podívat na vytížení systému či zkontrolovat…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…