Menu

Dejte si pozor na účty za telefon: na Androidu řádí nový malware přes SMSky

09.06.2022 15:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Dejte si pozor na účty za telefon: na Androidu řádí nový malware přes SMSky

Dejte si pozor na účty za telefon: na Androidu řádí nový malware přes SMSky | foto: Firmbee.com / Unsplash

Původně česká společnost Avast varuje před epidemií nového malwaru jménem SMSFactory. Tento neřád vás přihlásí k nevyžádanému předplatnému a ještě vám ukradne adresář s kontakty, aby se mohl dál šířit.

Uživatelé po celém světě by se měli mít na pozoru. Kyberbezpečnostní firma Avast upozorňuje na škodlivý malware SMSFactory, který napadá mobilní telefony s operačním systémem Android. Velkou hrozbu představuje kvůli tomu, že vás přihlásí k odběru prémiového obsahu přes SMS zprávy a telefonáty, které provede bez tušení hostitele.

Zlomyslný malware SMSFactory útočí

Může se tak stát, že na konci měsíce vám přijde faktura od operátora s několikanásobně vyšší částkou, než kterou jste obyčejně zvyklí platit. Bohužel, zřizovatel vašich telekomunikačních služeb v tu chvíli není povinen vám fakturu ponížit, nejde totiž o chybu v jeho systému. Jinými slovy, na vašem čísle skutečně k útratě došlo, pouze za ni nemůžete přímo vy, ale malware ve vašem telefonu.

K tomuto škodlivému kódu se můžete dostat přes nezabezpečené stránky, častokrát jde o weby zaměřené na warez či na obsah pro dospělé. Anebo také přes napůl legální APK obchody s aplikacemi, které běžně stojí na Google Play peníze. Další kyberbezpečnostní gigant Eset upozornil jmenovitě na obchody APKMods a PaidAPKFree, kde se bezpečnost moc nehlídá.

Přímo Avast informuje o tom, že před útokem trojského koně SMSFactory ochránil přes 165 tisíc svých klientů. To může znamenat, že další minimálně stejný počet obětí malwaru bohužel podlehl. Podle dostupných údajů virus nejvíc řádí v Rusku, USA, na Ukrajině, v Turecku a v jihoamerických státech Brazílii a Argentině.

Jak se bránit?

V Česku nebyl potvrzen nijak zásadní výskyt, rozhodně se však mějte na pozoru. Aplikace vždy instalujte pouze z ověřených zdrojů, a to nejlépe oficiálních obchodů s aplikacemi, jako je Google Play nebo App Store u Applu. Od věci není ani průběžně aktualizovat svůj operační systém, abyste měli vždy tu aktuální bezpečnostní záplatu. A pokud jde o specifické malwary, které volají na zpoplatněné linky, doporučujeme přímo u svého operátora možnost těchto služeb zablokovat.

Zdroj: Avast, Bleeping Computer

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení