Menu

Dětské nemoci ve Windows 11: slíbená oprava by měla zabránit pádům aplikací

26.11.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Dětské nemoci ve Windows 11: slíbená oprava by měla zabránit pádům aplikací

Dětské nemoci ve Windows 11: slíbená oprava by měla zabránit pádům aplikací | foto: Clint Patterson/Unsplash

Windows 11 se v současnosti stále potýkají s některými počátečními problémy. Jednou z nepříjemných komplikací je, že po aktualizacích pomocí instalátoru MSI se některé programy, například Kaspersky Endpoint Security, už nespustí. Problém řeší Preview Update s číslem KB5007262.

Celkově Microsoft v kumulativní aktualizaci přináší 70 oprav a vylepšení. Windows 11 mají stále některé problémy, které chce Microsoft postupně odstranit. V současné době je k dispozici Preview Update KB5007262, který instaluje Windows 11 sestavu 22000.348. Neobsahuje žádné bezpečnostní záplaty, ale pouze opravy chyb a optimalizace, kterých je ale dostatek. Kumulativní aktualizace řeší přibližně sedm desítek problémů, včetně jednoho poměrně nepříjemného, kdy se nespouští některé programy: například Kaspersky Endpoint Security.

Je za tím chyba v instalátoru MSI (Microsoft Installer), která se týká například uživatelů, kteří si opravili antivirovou ochranu prostřednictvím modulu "Aplikace". Pak se může stát, že se program v prostředí Windows 11 odmítne spustit. Uživatelé pak musejí postižené programy kompletně odstranit a znovu instalovat. Po vydání opravy by to už nemuselo být nutné.

C-Update: výhled na další patchday

win11-update

Preview Updaty, nazývané také volitelné aktualizace, se neinstalují automaticky. | Zdroj: Microsoft

Microsoft Patchday už je poměrně známou pravidelnou aktualizací Microsoftu, řešící zpravidla bezpečnostní problémy. O ostatní strategii aktualizací už se ví méně. V jazyce Microsoftu jde například o takzvané aktualizace C, které obsahují náhled oprav chyb pro následný Patchday. Co je důležité, náhledy neobsahují žádné bezpečnostní opravy, řeší se jiné problémy a vylepšuje se výkon Windows.

Z tohoto důvodu služba Windows Update náhledové aktualizace nestahuje automaticky. Pokud je uživatelé chtějí, musejí si je stáhnout ručně. Náhledové (Preview) aktualizace se proto také nazývají volitelné aktualizace.

S Preview aktualizacemi raději opatrně

Není nutné se stát specialisty v oblasti aktualizací, Microsoft pro ně používá označování písmeny. Například aktualizace zabezpečení v rámci dne oprav (Patchday), jsou aktualizace B. B z toho důvodu, že Patchday probíhá každé úterý v měsíci. V jeho rámci jde především o bezpečnost, ale součástí jeho updatů bývají opravovány i další chyby a poskytována některá vylepšení.

Ty se testují v měsíci předcházejícím dni záplat ve třetím (aktualizace C) nebo čtvrtém (aktualizace D) týdnu. V tomto případě jde o náhledové aktualizace – Preview Update. Pokud vše proběhne v pořádku, následující měsíc se z nich stanou aktualizace B. Pokud si tedy instalujete Preview Updaty, stanou se z vás v podstatě testeři.

Pokud se podíváte na problémy, které Microsoft často řeší v průběhu Patchday, pak je dobré volitelné aktualizace instalovat předčasně pouze v případě, že vás někde opravdu tlačí bota. Příklad: pokud máte například problémy s antivirovým skenerem, protože se už nespustí a zrovna tento problém náhledová aktualizace řeší, můžete ji instalovat.

Náhled na plánovaný Patchday

Preview Updaty poskytují náhled na obsah následujícího dne záplat. Tyto volitelné aktualizace nejsou určeny pro každého. Tyto záplaty aplikujte pouze v případě, kdy se v systému vyskytují problémy, které by aktualizace měla opravit. V opačném případě jsou Preview Updaty předběžným testem, který může mít nežádoucí vedlejší účinky.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení