Menu

Dlouho zapomenutá funkce Windows: freeware je návratem kultovního benchmarku

19.03.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Dlouho zapomenutá funkce Windows: freeware je návratem kultovního benchmarku

Dlouho zapomenutá funkce Windows: freeware je návratem kultovního benchmarku | foto: kalhh/Pixabay

Až do verze systému Windows 8 si uživatelé mohli snadno zobrazit index výkonu svého zařízení. Jednoduchý benchmark na první pohled zobrazil, jaký výkon mají jednotlivé komponenty počítače.

Windows 10 mají v sobě benchmark stále zabudovaný, výsledky ale nelze zobrazit v uživatelsky přehledné grafice. Bezplatné nástroje přinášejí kultovní benchmark zpět.

Pro systém Windows existuje řada testovacích programů, které prověří doslova každý detail. Pokud se tímto tématem chcete zabývat hlouběji, máte k dispozici skutečně velký prostor, na kterém se vyřádíte. Ne vždy je to ale cílem. Občas by stačilo jen rychle prověřit výkon systému. Až do verze Windows 8 se k tomuto účelu skvěle hodil nástroj pro hodnocení Indexu uživatelských zkušeností (Windows Experience System), který byl oficiálně představen ve Windows Vista, ale vyjmut u verze 8.1 a novějších. Za ním se skrýval benchmark WinSAT.

S nástrojem se pracovalo velmi jednoduše: stačilo jej otevřít a zobrazilo se bodové hodnocení, které dávalo jasný přehled o výkonu testovaného zařízení. Detailně se prověřovaly různé komponenty a vypočítával výkon systému. Na konci se tučně zobrazil celkový výsledek, a tak jste mohli snadno porovnat, jak výkonné je vaše PC. Ve Windows 10 už to ale není tak jednoduché, byť je benchmark v systému stále zabudovaný. Pomocí správných nástrojů si ale jeho výsledky v podobě výkonnostního indexu zobrazíte i v aktuálních verzích Windows 10.

Benchmark s otevřeným zdrojovým kódem

xiret

Nástroj Xiret dává benchmarku líbivé grafické rozhraní. | Zdroj: Xiret

Díky open-sourcovému nástroji Xiret jednoduchý benchmark získáte zpět, navíc vybavený elegantním vzhledem. Stačí rozbalit archiv ZIP do vašeho systému a spustit přiložený soubor EXE. Po několika sekundách se na obrazovce ukáže výsledek proběhlého testu.

Xiret vyniká přehledností. V nastavení si můžete vzhled přizpůsobit různými barvami. Lze také nastavit specifikace hardwaru, které se mají zobrazit pro jednotlivá hodnocení. Volitelně to je možné nastavit pomocí přepínače v pravém dolním rohu okna.

Dosažený výsledek můžete snadno vyfotit a sdílet na Imgur. Hodnoty je také možné exportovat do textového souboru. Program umožňuje i spuštění hloubkového benchmarku, který prozkoumá systém pod drobnohledem. Stačí kliknout na tlačítko »Run«.

xiret-logo

Xiret 2.1.0

CHIP hodnotí Dobrý

Jak výkonný je váš systém s Windows? Nástroj s otevřeným zdrojovým kódem vám dá jednoduchou odpověď. Používá Windows Experience Index (WEI).

 

Přepracovaný Nástroj pro hodnocení systému Windows

experienceindex

Původní nástroj byl přepracován a je nyní k dispozici prostřednictvím programu ExperienceIndexOK 3.55. | Zdroj: ExperienceIndexOK

Přenosný software ExperienceIndexOK dává grafické rozhraní pro "Index uživatelských zkušeností" v takové podobě, jakou si ještě pamatujeme z dřívějších Windows. Stačí nástroj rozbalit a spustit. Je důležité zvolit správný soubor EXE: k dispozici jsou dva různé pro 32- a 64bitový systém. Jinak design vychází z ikonického originálu. Vpravo je vidět celkový výsledek, vlevo dílčí hodnocení procesoru, RAM, grafiky, herního výkonu a pevného disku. Výsledek lze přepočítat novým spuštěním volbou »Re-run the assessment«.

Jakmile identifikujete slabiny systému, nástroj vás v části »System« navede k součástem Windows, jakými jsou například optimalizace nebo správa disků. ExperienceIndexOK nenabízí vlastní ladící funkce.

experienceindex-logo

ExperienceIndexOK 3.55

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí nástroje je možné změřit "Index uživatelských zkušeností" i v nejnovějších verzích systému Windows.

 

Zabudovaný Nástroj pro hodnocení systému Windows

cmd-winsat

ExperienceIndexOK využívá příkazový řádek systému Windows. | Zdroj: Windows 10/terminal/WinSAT

Co ale možná mnoho uživatelů neví, výpočty související s indexem výkonu jsou ve Windows 10 možné i nadále, a to bez dodatečných nástrojů. Microsoft vyjmul pouze tabulku výsledků. Provádí to nástroj WinSAT, který můžete spustit z terminálu příkazem »winsat formal«. Vestavěný benchmark uloží výsledky po ukončení testu do adresáře Windows »Performance/WinSAT/DataStore« ve formátu XML. Také Xiret a ExperienceIndexOK tato data využívají při přepočtu.

Jistě, existují i sofistikovanější srovnávací nástroje, ale někdy méně znamená více. Index uživatelských zkušeností systému Windows alespoň naznačuje, jak si stojí měřený systém. Nástroje Xiret nebo ExperienceIndexOK vám vrátí kultovní benchmark z dřívějších časů Windows.

K otestování systému můžete využít i další známé benchmarky:

pcmark10-logo

PCMark 10 v2.1.2508

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Pomocí testovacího programu si můžete prověřit výkon svého PC, notebooku nebo tabletu.

crystaldiskmark-logo

CrystalDiskMark Portable 8.0.0

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný nástroj, který pro otestování rychlosti čtení a zápisu na vaše pevné disky není nutné instalovat.

3dmark-logo

3DMark 2.17.7137

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Speciální testovací program pro DirectX vašeho grafického systému. Pro hardware jde o skutečnou výzvu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.