Menu

Drzý podvod v Microsoft Store: pozor na falešné aplikace

26.10.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Drzý podvod v Microsoft Store: pozor na falešné aplikace

Drzý podvod v Microsoft Store: pozor na falešné aplikace | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Ani ve Windows 11 se nepodařilo tento problém vyřešit. Podvodníci pašují do obchodu Microsoft Store falešné aplikace a vydělávají na nich. A to i přesto, že jde o programy s otevřeným zdrojovým kódem, které jsou ve skutečnosti zcela zdarma.

Obchod Microsoft Store se stával dějištěm různých skandálů. A platí to i pro jeho nejnovější verzi. Tři roky poté, co se objevil podvod s Libre Office, kdy poskytovatelé třetích stran požadovali za open source software peníze, není tento problém s padělky stále pod kontrolou.

Tehdy na problém upozornil uživatel svým příspěvkem na fóru Portable Freeware Collection (portablefreeware.com). Ve vlákně "Do not use Microsoft Store" si uživatelé stěžovali mimo jiné na podvodné aplikace v obchodě Microsoft Store. Postiženy byly freewarové nástroje OBS Studio, Captura a Screen To Gif, které se na stahovací platformě Microsoftu prodávaly pod falešným názvem, jiným logem a s drahými nákupy v aplikacích.

Nyní našel jeden z uživatelů Redditu v obchodě Microsoftu pod Windows 11 falešnou nabídku přehrávače Quick Time Player od Apple, který je běžně k dispozici také zdarma. Diskuze kolem toho je na reddit.com ve vlákně "This is embarrassing Microsoft! Less than a minute on the new store, and I already found a handful of people selling open source software and fake apps!".

Jak rozpoznat falešné aplikace v Microsoft Store

screenrecorderpro

Na první pohled je fake jen těžko rozpoznatelný. Snad jen to, že aplikace by měla být i bez slevové akce zdarma. | Zdroj: net-load.com

Na první pohled se aplikace "Screen Recorder Pro", která se po omezenou dobu objevila v obchodě Microsoft Store v "akci" k bezplatnému stažení, zdá být zcela normální. Vypadá jako aplikace, která je za necelých 30 USD po omezenou dobu zdarma. Ani v recenzích nebylo vidět nic nápadného. Jen několik uživatelů si stěžovalo na špatné funkce, což není nic nového, zvlášť v případech omezených free verzí aplikací. Divné to vše začalo být až ve chvíli, kdy jste se na snímky obrazovek aplikace podívali detailněji. Zobrazovaly totiž open source nástroj Captura (https://mathewsachin.github.io/Captura/). Toho si ale všimnou pravděpodobně jen uživatelé, kteří Capturu znají.

Jak se tedy lze chránit před falešnými aplikacemi, pokud to nejde na první pohled rozpoznat? Před stažením z platformy Microsoft Store je potřeba zachovat jistou opatrnost, zejména pokud stojí peníze nebo na první pohled nepochází od známějšího vývojáře. Můžete si například vyhledat vývojáře na internetu a zjistit, zda je jeho produkt skutečně zpoplatněný.

Pokud byste na nějaký podvod narazili, je také dobré si nenechat celou věc pro sebe. Uživatelské reakce, diskuze a hodnocení v podobných případech hodně pomáhají. Podvodné nabídky oznamte Microsoftu, k tomu ale bude potřeba, abyste byli přihlášení pomocí účtu Microsoft. Na stránce s nabídkou programu je to až vpravo dole pod položkou »Nahlásit tento produkt«. Pomůžete tak i ostatním uživatelům, aby se nestali obětmi podvodu.

Microsoft to myslí dobře

Otevřený obchod, který by měl nabízet prostor pro všechny typy vývojářů, je určitě dobrý nápad. Přístup bez kontroly se ale nezdá být funkční. Kromě spousty zbytečných a drahých aplikací můžete v Microsoft Store najít také placené napodobeniny, které potírají princip svobodného softwaru s otevřeným zdrojovým kódem.

To vadí jak uživatelům, tak vývojářům, kteří do programů, jako například Libre Office a OBS Studio, investovali spoustu práce. Obchod Microsoft Store nemá ani tak dobrou pověst, ale skandály s fake aplikacemi jeho image kazí zcela. Je naléhavě nutné, aby Microsoft začal jednat. Jinak hrozí, že už žádný seriózní vývojář nebude svůj software na platformě Microsoft Store publikovat.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Microsoft store

    V okamžiku kdy MS otevře svůj MS store aplikacím Androidu se začne potýkat s úplně stejnými problémy jako Google play. Tam jsou řádově stovky podvodných aplikací až přímo malwaru a Google není schopen/ochoten s tím cokoli udělat. Tedy jako vždy: Obezřetnost a zálohovat!

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení