Menu

DuckDuckGo: Google nemusí být jediný, bezpečnou alternativu si uživatelé oblíbili

20.01.2021 08:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
DuckDuckGo: Google nemusí být jediný, bezpečnou alternativu si uživatelé oblíbili

DuckDuckGo: Google nemusí být jediný, bezpečnou alternativu si uživatelé oblíbili | foto: Parin S./Foter.com

Anonymní vyhledávač DuckDuckGo volí stále více uživatelů. S více než stem milionů vyhledávacích dotazů denně se počet návštěvníků za jediný rok téměř zdvojnásobil.

V DuckDuckGo lze vyhledávat podobně jako v Google čili podle zadaných pojmů nebo lze klást i dotazy.

Vyhledávač DuckDuckGo poprvé získal obrovskou popularitu po skandálu NSA, protože na rozdíl od společnosti Google neukládá žádné IP adresy, nezaznamenává informace o návštěvnících stránek a používá soubory cookie pouze ve velmi omezené míře.

Jeho popularita stále roste: od začátku roku 2021 počet denních vyhledávání atakuje hranici 100 milionů, poprvé ji překonal 11. ledna. Vyhledávání DuckDuckGo se nyní používá téměř dvakrát častěji, než před rokem. Ve srovnání s Googlem to je ale pořád zanedbatelně málo. Google provede bezmála čtyři miliony vyhledávání. Nikoliv za den, ale za minutu.

duckduckgo-trend

Vývoj počtu denních vyhledávání pomocí DuckDuckGo. V posledních dnech se počty denních přístupů pohybují těsně pod hranicí 100 milionů. | Zdroj: DuckDuckGo

Přestože DuckDuckGo kromě výsledků vyhledávání částečně zobrazuje i (deaktivovatelnou) reklamu, neprovádí následné sledování jednotlivých uživatelů. Ve výchozím nastavení služba vyhledávání také zabraňuje předávání vyhledávacích dotazů na stránky, které uživatelé navštívili.

DuckDuckGo: vyhledávač na smartphonu

Konkurenční vyhledávač pro Google, který si zakládá především na anonymitě svých uživatelů, nabízí vlastní prohlížeč pro smartphony. Je k dispozici pod názvem DuckDuckGo Privacy Browser pro obě hlavní platformy, Android i iOS. Na rozdíl od jiných prohlížečů vymaže data z pohybu na internetu pokaždé, když jej zavřete. K tomu je navíc integrováno tlačítko "Flame", které po stisknutí vymaže data a uzavře otevřené karty.

Inovativní je hodnocení webů, které označuje každou stránku písmeny od A (velmi dobrá) až po F (velmi špatná). Toto označení uživateli napovídá, kolik trackerů je na konkrétní stránce aktivních a blokovaných prohlížečem DuckDuckGo, a zda je spojení se stránkou šifrováno či nikoliv.

Kvalita vyhledávání: Google je jednička

duckduckgo-2

Prostředí vyhledávače lze provozovat jak ve světlém, tak i dnes trendovém tmavém režimu. | Zdroj: DuckDuckGo

V přímém srovnání vyhledávačů ale rychle zjistíte, proč je navzdory veškeré kritice Google používán stále nejčastěji: Google nabízí nejlepší výsledky vyhledávání a největší pohodlí. Každý, kdo vyhledává aktuální události, například výsledky sportovních utkání nebo různých soutěží, od Googlu dostane nejen přehled výsledků jednotlivých zápasů, ale i pole s nejnovějšími zprávami.

Oproti tomu DuckDuckGo nenabídne žádné aktuální informace a místo toho odkáže na přehledy zastřešujících organizátorů nebo další webové stránky, zabývající se stejnou tématikou. Pokud se dotazujete na plánování trasy, chybí zobrazení v Mapách Google, při vyhledávání obchodů v okolí například chybí jejich zobrazený přehled.

duckduckgo-logo

DuckDuckGo Privacy Essentials for Firefox 2021.1.8

CHIP hodnotí Dobrý

Bezpečný vyhledávač DuckDuckGo nabízí s „DuckDuckGo Essentials“ užitečné rozšíření pro Firefox.

Stáhněte si
duckduckgo-logo

DuckDuckGo pro Chrome 2021.1.8

CHIP hodnotí Dobrý

Rychlý přístup pro DuckDuckGo: bezpečné vyhledávání nabízí bezplatné rozšíření pro Google Chrome.

Stáhněte si
duckduckgo-logo

DuckDuckGo Privacy Browser - Android App 5.74.0

CHIP hodnotí Dobrý

S bezplatnou alternativou prohlížeče pro mobilní zařízení s Androidem si můžete zachovat soukromí při surfování na internetu.

Stáhněte si

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.