Tip pro Android a iOS: vyčištění e-mailové schránky Gmailu
Google provádí zásadní změny ve stylu využívání cloudového úložiště Disk Google, které se…
Ericsson v síti 5G ukázal rychlost 5 Gb/s | foto: CHIP
Ericsson při živé demonstraci předstandardu technologie 5G dosáhnul přenosové rychlost 5 Gb/s ve frekvenčním pásmu 15 GHz.
Realizace technologie 5G v komerčních mobilních sítích se očekává až v roce 2020, ale Ericsson již nyní dosáhl rychlosti 5 Gb/s při živé ukázce svého předstandardu technologie 5G. Tento prověřený výkon bude mít klíčový význam pro řešení neúprosně rostoucí poptávky po přenosu mobilních dat a umožní rychlejší rozvoj další generace aplikací M2M (machine to machine). Vrcholový management NTT DoCoMo a SK Telecom se o technologickém pokroku přesvědčil na vlastní oči při předváděcí akci v laboratoři firmy Ericsson ve švédském městě Kista.
Jak vyplývá z posledního Mobility Reportu, předpovědi ukazují, že až 85 % zákazníků v severní Americe bude v roce 2019 připojeno prostřednictvím technologie LTE. Velké procento rozšíření LTE napovídá tomu, že severní Amerika bude jedním z prvních regionů, kde se rychle rozšíří i technologie 5G. V témže čase by rádo z přínosů technologie 5G profitovaly Japonsko i Jižní Korea, kde již NTT DoCoMo i SK Telecom oznámily zkušební provoz. Regionální příloha Ericsson Mobility Reportu ukazuje, že počet uživatelů mobilních služeb využívajících technologii LTE už dosáhlo 30 % v Japonsku a 50 % v Jižní Koreji, což je nejvíce na celém světě.
Seizo Onoe, výkonný viceprezident a technický ředitel NTT DoCoMo, k tomu říká: “Technologie 5G slibuje výrazné zlepšení výkonu pro podporu aplikací, které teprve vzniknou a které ovlivní jak spotřebitele, tak průmysl. Pro pokračování našeho společného projektu týkajícího se terénní studie 5G jsme velmi rádi, že úspěch společnosti Ericsson v tomto roce demonstruje skutečný potenciál rádiových technologií již v této rané fázi.”
Mobility Report poskytuje komplexní přehled o mobilním světě ve fázi před začátkem využívání technologie 5G a předpovídá desetinásobný růst přenesených dat mezi roky 2013 a 2019. Zdůrazňuje tří až čtyřnásobný růst aktivních uživatelů mobilních aplikací M2M (machine to machine) do roku 2019.
Alex Jinsung Choi, výkonný viceprezident a ředitel ICT R&D Division a SK Telecom, komentuje spolupráci slovy: „SK Telecom chce být lídrem ve využívání technologií a služeb pro 5G, takže jsme velice rádi, že Ericsson dosáhl v této oblasti pokroku. Technologie 5G bude využívat investice, které jsme učinili v Long Term Evolution (LTE) a umožní rozšíření našich služeb pro všechny naše zákazníky.“
Satja Atreyam, vedoucí výzkumu Wireless Network Infrastructure ve společnosti IDC, říká: „Ačkoliv standard ještě není definovaný, technologie 5G již přešla z technologické teorie a vizí do skutečného síťového a obchodního plánování mobilních operátorů. Je důležité pro výrobce síťových zařízení – jako je Ericsson – demonstrovat potenciál 5G jako prostředek k zahájení vytváření poptávky v komunikačním ekosystému.”
Johan Wibergh, vedoucí Business Unit Networks v Ericssonu, k tomu dodává: „5G bude mít vliv na rádiovou část i jádra mobilních sítí a proto úzce spolupracujeme s předními provozovateli, včetně NTT DoCoMo a SK Telecom. Vývoj pokročilých rádiových technologií je jedním z prvních důležitých kroků v realizaci budoucnosti 5G."
Živá demonstrace pro dosažení rekordních výsledků využila koncept nového rádiového rozhraní a pokročilé technologie Multiple-input Multiple-Output (MIMO). Vývoj technologií 5G Ericssonu zahrnuje nové anténní technologie s širším pásmem, vyšší frekvencí a kratšími časovými přenosovými intervaly.
Speciálně pro testy 5G vyvíjí Ericsson základnové stanice se zabudovanými jednotkami pro vysílání a modulaci. Klíčovými oblastmi, na které se Ericsson soustředí, jsou malé buňky v různorodém síťovém prostředí, nová kmitočtová pásma (včetně 15 GHz) a vysoká kapacita přenosu v páteřní síti.
Díky vyšší rychlosti, nižší latenci a lepšímu výkonu ve velmi hustě osídlených oblastech představuje 5G v oblasti technologií obrovský pokrok. Umožňuje také využití M2M aplikací, které budou mít dopad jak na spotřebitele, například při řízení bezpečnosti provozu, tak v průmyslu, při propojování senzorů nebo v kapilárních sítích.
Ačkoliv standardy 5G jsou stále na počátku vývoje a stále je třeba zvážit alokaci frekvenčního spektra, praktická živá ukázka je jasným důkazem vedoucího postavení Ericssonu na poli technologií.
Google provádí zásadní změny ve stylu využívání cloudového úložiště Disk Google, které se…
Přinejmenším v práci bychom vždy, když opouštíme stůl se spuštěným počítačem, měli použít…
Převedení oblíbeného formátu elektronické výměny dokumentů PDF do editovatelného formátu…
Pravidelnými »Patch Days« Microsoft reaguje na řadu kritických bezpečnostních nedostatků, s…