Tip: Microsoft brzy odstraní nejméně užitečnou složku ve Windows, sami to můžete udělat už nyní
V Průzkumníku souborů si můžete zakládat adresáře a uspořádávat strukturu souborů dle libosti…
Útoky bankovního malware pokračují. Jejich podoba se nemění, ale obětí přesto stále přibývá.
Globální analytická síť Threat Sense společnosti ESET, která sbírá údaje o počítačových hrozbách, zachycených počítačovou ochranou, zaznamenala v červnu v České republice další vlny útoků, šířících trojského koně typu downloader. Trojan, popsaný v laboratořích společnosti ESET jako Win32/TrojanDownloader.Elenoocka, představoval 29. června neuvěřitelných 40 procent ze všech hrozeb, zachycených v Česku. Jeho úkolem je stahovat do napadeného počítače další malware. Elenoocka se šíří v příloze spamových zpráv, které obsahují falešné upozornění banky na údajný dluh. Příloha, maskovaná jako .zip archiv, obsahuje spustitelný .exe soubor.
Výskyt hrozby Win32/TrojanDownloader.Elenoocka v Evropě v posledním červnovém týdnu.
Barvy ilustrují podíl hrozby na veškerém zachyceném malware v dané zemi. V ČR to bylo 15 procent, v Německu sedm a v „zelených“ státech pod jedno procento. Šedivá barva odpovídá nulovému výskytu.
Spamové kampaně šířící tohoto trojana začaly již v dubnu 2014. Internetoví podvodníci sice nejsou příliš vynalézaví a tyto kampaně mají stále stejnou podobu, ale obětí přesto přibývá. Objevily se první případy, kdy trojan Elenoocka úspěšně nainstaloval do počítače malware, který dokáže krást hesla, předstírat prostředí internetového bankovnictví a přimět uživatele, aby si na mobil nainstaloval údajnou bezpečnostní aplikaci. Výsledkem je příkaz k převodu – typicky jde o částku těsně pod hranicí 200 tisíc korun – který za uživatele zadal a zaslaným kódem potvrdil operátor, najatý zločineckým gangem kdesi na Východě.
Nejfrekventovanější červnovou hrozbou byl v Česku trojan HTML/Fraud. Tento trojan zobrazuje uživateli napadeného počítače výzvu k účasti v průzkumu, a to s cílem získat osobní údaje a odeslat je na ovládající server. Podobně jako Elenoocka je to hrozba, která je specifická pro Českou republiku. Globálním statistikám počítačových hrozeb kraluje po měsíční přestávce opět červ Win32/Bundpil. Šíří se prostřednictvím přenosných médií a snaží se stahovat ze zadaných adres další malware. Může také v napadeném počítači smazat některé typy souborů. JS/Kryptik.I, který je v globálním žebříčku na druhém místě, je generický název pro rodinu šifrovaných skriptů, vložených do HTML stránek. Tyto skripty typicky přesměrovávají prohlížeč na stránky, obsahující škodlivý kód, nebo umožňují zneužití děr v zabezpečení prohlížeče.
V Průzkumníku souborů si můžete zakládat adresáře a uspořádávat strukturu souborů dle libosti…
Každý uživatel, který tráví hodně času surfováním na internetu, produkuje nejen datové smetí,…
Microsoft postupně vylepšuje možnosti úpravy vzhledu Windows 10. Uživatelé si tak mohou stále…
V nejnovější verzi svého mobilního operačního systému Google přidal k nabídce vypínacího…