Menu

EU chce zrušit některé nabíjecí kabely: co by se mělo od roku 2024 změnit pro Apple, Samsung a Nintendo?

06.10.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
EU chce zrušit některé nabíjecí kabely: co by se mělo od roku 2024 změnit pro Apple, Samsung a Nintendo?

EU chce zrušit některé nabíjecí kabely: co by se mělo od roku 2024 změnit pro Apple, Samsung a Nintendo? | foto: Solen Feyissa/Unsplash

EU ukončuje nepřehlednost v kabelech. Některé nabíjecí kabely pro smartphony nebo tablety se už nebudou prodávat. Od roku 2024 by měl být zaveden jednotný standard pro všechny mobilní telefony a tablety. Co to znamená pro spotřebitele a proč je tato myšlenka vlastně už dávno překonaná.

Před několika dny Evropská komise předložila legislativní návrh, týkající se jednotných nabíjecích konektorů. Od roku 2024 budou moci spotřebitelé v EU kupovat chytré telefony, reproduktory, přenosné herní konzole, sluchátka, fotoaparáty a tablety, které by měly být vybaveny standardním nabíjecím kabelem. Zákazníci společnosti Apple by pak mohli nabíjet svůj iPhone nabíjecím kabelem Samsungu. Stejný nabíjecí kabel by spotřebitelé mohli používat i k napájení sluchátek anebo konzole Nintendo Switch. Dnes je záměna možná pouze jen v několika málo případech.

Co platí pro nabíjecí kabelY doposud?

Například uživatelé smartphonů Huawei si své zařízení kabelem od iPhonu nenabijí. Apple používá svůj vlastní standard Lightning. EU se před několika lety spoléhala na spolupráci s průmyslovým odvětvím digitálních zařízení. Výsledkem bylo, že záměnné jsou v tuto chvíli snad jen nabíjecí kabely smartphonů, které pracují s mobilním systémem Android.

Zároveň padly všechny překážky, které by zakazovaly dodavatelům třetích stran nabíjecí kabely vyrábět. To znamená, že zákazníci si mohou pořídit i noname kabely a nemusí používat výhradně koncové produkty od Apple, Samsungu a dalších výrobců zařízení. V posledních letech i prudce klesla celková úroveň cen nabíjecích kabelů. Jednotná norma Evropské komise by mohla náklady i dále snížit.

Současně ale může dojít i k tomu, že výrobci přestanou nabíjecí kabely ke svým výrobkům přikládat. Toho už jsme svědky například u novějších modelů iPhonů nebo Galaxy.

Jednotný kabelový standard v roce 2024: budeme potřebovat nový smartphone?

Spotřebitelé se v zásadě nemají čeho obávat. EU obvykle plánuje i přechodná období. Výrobci budou i nadále nabízet nabíjecí kabely pro všechny modely a značky. Takovou povinnost zpravidla mají dokonce i z důvodu záruční lhůty.

Momentálně jsou k dispozici tři typy nabíjecích kabelů: dnes už zastaralý Micro-USB, novější USB-C a tenčí Lightning od Apple. A právě ten odmítá zcela opustit svůj standard. Konkurence ze světa Androidu, ať už jde o Samsung, Xiaomi, Oppo, OnePlus nebo Motorolu už nyní ve svých zařízeních většinou používá konektory USB-C.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení