Menu

Evropská unie vypálila Applu rybník: do roku 2024 musí mít všechny telefony USB-C

09.06.2022 07:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Evropská unie vypálila Applu rybník: do roku 2024 musí mít všechny telefony USB-C

Evropská unie vypálila Applu rybník: do roku 2024 musí mít všechny telefony USB-C | foto: Jeroen Den Otter / Unsplash

Dlouholetý boj o jednotný nabíjecí konektor k mobilním telefonům dle rozhodnutí Evropské unie (EU) brzy skončí. Ta rozhodla jednoznačně – všechny telefony musí do roku 2024 disponovat jednotným nabíjecím portem USB-C.

Pamětníci jistě vzpomenou, že nic jako myšlenka jednotného standardizovaného portu u mobilních telefonů v minulosti neexistovala. Pomalu každý výrobce měl svůj vlastní. Později se unifikoval standard microUSB, jako jeho protipól Apple nejprve zvolil 30pinový konektor, následně však otočil na Lightning. Ten používá dodnes, i když drtivá většina konkurenčních telefonů již přešla na USB-C. Používá ho mimochodem i Apple, například u počítačů Mac či u tabletů iPad.

Všechny telefony s USB-C

Orgány Evropské unie – Evropská rada a Europarlament – uzákonily, že od podzimu 2024 musí všechna malá a střední přenosná zařízení disponovat jednotným portem USB-C. Konkrétně se to týká všech mobilních telefonů, tabletů, čteček elektronických knih, sluchátek, digitálních kamer, headsetů, přenosných reproduktorů a kapesních herních konzolí, neboli handheldů, prodávaných na území EU. Laptopy budou muset povinně zavést oboustranný port USB-C do 40 měsíců od podzimu 2024.

Dlužno podotknout, že největší problém to představuje pro amerického molocha Apple. Ten sice již nastoupil na trend USB-C u svých počítačů a tabletů, mobilní telefony série iPhone však stále přichází s referenčním Lightning portem. Opakované snahy Evropské unie o zavedení jednotné nabíječky i pro iPhony Apple vždy smetl ze stolu.

Apple prohrál boj s EU

Nyní mu ale nezbývá nic jiného, než se podřídit požadavkům EU. Všichni jeho velcí konkurenti (Samsung, Xiaomi, Huawei, Motorola, Realme a další) již USB-C nabízí i u svých nejlevnějších telefonů. Pokud Apple odmítne návrh přijmout, nebude mu umožněn prodej iPhonů na území členských států Unie.

V minulosti se hojně spekulovalo o tom, že než aby Apple obsadil do role nabíjecího portu USB-C, raději zdířku kompletně odstraní a představí smartphone bez nabíjecího portu. Ten by se měl nabíjet tedy výhradně bezdrátově standardem Qi, případně speciální magnetickou nabíječkou MagSafe. Podle dostupných informací však Apple v tomto případě nevyřešil eventualitu, kdy uživatel potřebuje připojit mobil k počítači.

Evropská unie si přijetí návrhu pochvaluje nejen kvůli tomu, že Evropané budou moci pohodlněji nabíjet své přístroje, ale předejde se také plýtvání plastů. Každý rok je totiž v rámci EU nashromážděno víc jak 11 tisíc tun elektronického odpadu, přičemž nákupy nových nabíječek stojí občany Evropy ročně 250 milionů eur (skoro 6,2 miliardy korun).

Zdroj: Tisková zpráva Evropská unie

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení