Menu

Evropský trh se smartphony se propadá: radovat se může jen jeden výrobce

21.06.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Evropský trh se smartphony se propadá: radovat se může jen jeden výrobce

Evropský trh se smartphony se propadá: radovat se může jen jeden výrobce | foto: Torsten Dettlaff/Pexels

Složitá ekonomická situace ovlivňuje také evropský trh se smartphony. Aktuální průzkum ukazuje, že čísla Apple, Samsungu a dalších výrobců klesla, celkově ve srovnání s předchozím rokem o 12 %. Ze silného růstu se může radovat pouze jediná značka.

Evropský trh s chytrými telefony se v prvním čtvrtletí roku 2022 meziročně propadl o 12 %. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Counterpoint Research. Jedná se o nejnižší prodeje v prvním kvartálu roku v téměř desetileté historii.

Pokles byl způsobený řadou faktorů, včetně přetrvávajícího nedostatku komponent, silným omezením výroby v Číně v souvislosti s covidem, zhoršujícími se hospodářskými podmínkami a vypuknutím války na Ukrajině.

"Stávající problémy, související s covidem, a nedostatek součástek se ještě zhoršily v důsledku nového ekonomického a geopolitického vývoje. Rostoucí míra inflace v celém regionu ovlivňuje spotřebitelské výdaje. Samsung a Apple, první a třetí nejsilnější hráči na ruském trhu, tam zastavily počátkem března 2022 veškeré své dodávky." Tak situaci hodnotí zástupce managementu agentury Counterpoint Research, Jan Stryjak.

Samsung a Apple omezily své dodávky

Výrobce Procentní podíl na celkových dodávkách Růst
1. čtvrtletí 2021 1.čtvrtletí 2022 Meziroční trend
Samsung 37 % 35 % -16 %
Apple 24 % 25 % -6 %
Xiaomi 19 % 14 % -36 %
Oppo 6 % 6 % -8 %
realme 2 % 4 % 67 %
ostatní 12 % 15 % 12 %
Celkem 100 % 100 % -12 %

| Zdroj: Counterpoint Research Market Monitor Q1 2022. Celkové součty nemusí odpovídat z důvodu zaokrouhlování. Poznámka: Xiaomi zahrnuje Redmi a POCO, OPPO zahrnuje OnePlus.

Samsung i Apple zaznamenaly v prvním kvartálu 2022 meziroční pokles dodávek, a to i přes uvedení nových modelů: v případě Samsungu jde o špičku v nabídce, Galaxy S22, a u Apple o aktualizaci iPhonu střední třídy SE. Výrobci Xiaomi a Oppo se potýkali s nedostatkem komponent, ačkoliv obě vykazují slibné známky oživení.

V rozporu s tímto trendem byl jediným výrobcem z první pětky, který v prvním čtvrtletí roku zaznamenal meziroční nárůst, Realme.

Výhled do budoucna ale není nijak pozitivní. Očekává se, že situace se bude spíš zhoršovat, než zlepšovat. Mnoho evropských zemí se nachází na pokraji recese a je jen velmi malá naděje, že by se v dohledné době podařilo ukončit válku na Ukrajině. V nadcházejícím období se proto očekává pokračující trend, tedy další pokles v dodávkách smartphonů na evropský trh.

Zdroj: Counterpoint Research

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení