Menu

Experti varují uživatele WhatsAppu: podvodníci se snaží získat peníze

04.01.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Experti varují uživatele WhatsAppu: podvodníci se snaží získat peníze

Experti varují uživatele WhatsAppu: podvodníci se snaží získat peníze | foto: Webster2703/Pixabay

Kybernetičtí zločinci se zaměřili na prostředí WhatsAppu a prostřednictvím zákeřného podvodu se snaží získat peníze uživatelů. Jejich cílem je donutit oběti k převodu velkých finančních částek. V opačném případě vyhrožují pošpiněním vaší pověsti.

WhatsApp je celosvětově jednou z největších služeb online komunikátoru. Proto je tato platforma velmi oblíbená i u kybernetických zločinců. Server WABetaInfo nyní varuje před podvodem, který autor příspěvku "Scammers try to steal money on WhatsApp" zažil na vlastní kůži.

Podvodníci nejprve získají VoIP číslo, prostřednictvím kterého poté oslovují potenciální oběti. To mohou být jak konkrétní uživatelé, tak i náhodní lidé. Konverzace poté obvykle začíná zdánlivě neškodnou formou: "Promiňte, koho jsem oslovil, kdo jste? Vaše číslo jsem našel v kontaktech...". Podvodníci udržují velmi vstřícný a přátelský tón konverzace, protože si chtějí získat důvěru potenciální oběti.

Podvodníci v prostředí WhatsAppu: jak se chránit

wamoneyfraud

V prostředí komunikátoru WhatsApp uživatele mohou oslovit podvodníci, kteří se je snaží manipulativními metodami připravit o peníze. | Zdroj: Asterfolio/Unsplash

Podvodníci po krátkém a velmi slušném konverzačním úvodu začnou vyzvídat osobní údaje, jako například věk uživatele nebo jeho zaměstnání. Později také přijdou na řadu témata, jako osobní profily na sociálních sítích, jako například Instagramu nebo Facebooku. A to je klíčové. Podvodníci se snaží o uživateli získat co nejvíce osobních údajů a fotografií.

Oběť poté začne být vydírána. Je jí sděleno, že pokud nepošle určenou finanční částku, budou její fotografie zveřejněny přátelům, rodině nebo v rámci zaměstnání. Může jít buď o originály sdílené na sociálních sítích, nebo různé manipulativní a poškozující podvrhy, které jsou upravené například ve Photoshopu.

Naštěstí se lze proti podobným formám podvodů velmi dobře chránit. Především je dobré ignorovat neznámá čísla a nikdy lidem, kteří vás jejich prostřednictvím osloví, nesdělovat osobní údaje. Podezřelé účty můžete také přímo WhatsAppu nahlásit. Další formou ochrany může být omezení viditelnosti svého profilového obrázku ve svých kontaktech. Pokud by už k nějakým závažným problémům došlo, je vhodné se obrátit na policii. Ve spolupráci s provozovatelem WhatsAppu je v nejlepším případě schopna vysledovat digitální stopu a podvodníky lokalizovat.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení