Menu

Falešná aplikace Telegram obsahuje trojského koně

27.01.2023 11:27 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Falešná aplikace Telegram obsahuje trojského koně

Falešná aplikace Telegram obsahuje trojského koně | foto: Redakce Chip | Shagle

Škodlivý software dokáže odposlouchávat komunikaci z chatovacích aplikací, jako jsou Viber, Skype, Gmail, Messenger či Tinder

Bezpečnostní analytici společnosti ESET odhalili útočnou kampaň skupiny StrongPity, která je šířena prostřednictvím plně funkční aplikace Telegram, doplněné o trojského koně. Pokud si někdo takto napadenou aplikaci stáhne do svého androidového telefonu, a udělí škodlivé aplikaci přístup k oznámením a službám přístupnosti, malware bude schopen zachytávat komunikaci z chatovacích aplikací, jako jsou Viber, Skype, Gmail, Messenger či Tinder.

K šíření trojanizované aplikace využívá skupina využívá falešnou webovou stránku služby Shagle, která nabízí videochat pro dospělé. Útočníci zde poskytují ke stažení aplikaci, kterou lze stáhnout z falešné stránky napodobující web Shagle, a to navzdory tomu, že žádná oficiální verze této aplikace neexistuje.

Trojský kůň obsažený v aplikaci má různé špionážní funkce: jeho 11 dynamicky spouštěných modulů dokáže nahrávat telefonní hovory, shromažďovat SMS zprávy, seznamy hovorů nebo kontaktů. Kromě popsaných špionážních funkcí mohou útočníci pomocí malwaru získat přístup ke konverzacím uživatelů v chatu.

Kompromitovaná verze aplikace Telegram používá stejný název softwarového balíku jako legitimní aplikace Telegram. Názvy balíků mají být unikátními identifikátory pro každou Android aplikaci a musí být jedinečné pro každé zařízení. To znamená, že pokud je v zařízení potenciální oběti již nainstalována oficiální aplikace Telegram, nelze trojanizovanou verzi nainstalovat

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení