Menu
CHIP Speedtest

Flash před koncem: nyní tvrdě zasahuje i Google

31.10.2019 12:00 | Jiří Palyza
Flash před koncem: nyní tvrdě zasahuje i Google

Nastávají zlé časy pro Adobe Flash. Poté co byl nebezpečný plugin už dříve odstraněn z Firefoxu, Edge a dalších, jsou nyní potlačovány i výsledky vyhledávání v Googlu.

Hry a animace na základě Flashe už nebudou do budoucna Googlem indexovány. V době, kdy byl internet ještě v plenkách, byla integrace Flashe do webových prohlížečů důležitým vývojovým krokem. Místo statických stránek, které se skládaly pouze z textů a obrázků, se v obsahu mohly pohybovat animace, krátká videa nebo dokonce minihry na bázi technologie Flashe.

Flash už ale několik let upadá. Brzy se ukázalo, že plugin do prohlížečů, který na jednu stranu zpřístupňuje barevný a animovaný obsah, je současně poměrně velkou bezpečnostní dírou, zneužívanou zločinci a podvodníky. Mezitím Adobe vývoj samotného Flashe zastavila.

Přechod od Flashe k bezpečnějším alternativám provází další krok: Google oznámil, že brzy už nebude zobrazovat výsledky vyhledávání pro Flash.

Končíme, Flashi, Google bude do budoucna skrývat jeho výsledky vyhledávání

adobeflash1

Adobe Flash: velké prohlížeče jej už delší dobu nepodporují, nyní bude Google skrývat jeho výsledky vyhledávání.

Pro uživatele to znamená jediné: URL, které obsahují obsah s Flashem, budou ve výsledcích vyhledávání Google jednoduše skryty. Oproti tomu ne u všech stránek, obsahujících Flash kontejnery, bude index odstraněn. Jakékoliv informace, které se zobrazují prostřednictvím Flashe, nebudou nadále viditelné ve výsledcích vyhledávání.

Vzhledem k tomu, že HTML5 nyní podporuje dobrou a především bezpečnější výměnu informací, se velcí vývojáři prohlížečů už v minulosti rozhodli Flash plugin v prohlížečích Chrome (od verze 76), Firefox (od verze 69), Edge a dalších zakázat. Vzhledem k tomu, že webové stránky s Flashem už několik let ve výsledcích Google vyhledávání pravděpodobně najdeme až na nižších pozicích, mnoho uživatelů nakonec tuto změnu ani moc nepocítí.

Uživatelé, kteří doposud rádi hazardují s Flash hrami v prohlížeči, si nemusí dělat starosti. Obsah, alespoň prozatím, nebude z internetu smazán. S přesnější specifikací vyhledávání v Googlu, jako např. "klasické flash hry" a podobnou, bude možné obsah najít i v budoucnu.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.


Komerční sdělení