Menu
CHIP Speedtest

Google Chrome: prohlížeč dostane novou funkci pro správu hesel

19.02.2020 20:00 | Jiří Palyza
Google Chrome: prohlížeč dostane novou funkci pro správu hesel

Do budoucna by měl prohlížeč Google Chrome poskytnout uživatelům větší volnost při používání hesel. Uživatelé se budou moci rozhodnout, kde budou synchronizovaná hesla uložena.

Podobně jako ostatní prohlížeče, jako např. Firefox a pod., i Google Chrome nabízí uživatelům správu hesel, která používají pro přístup k různým službám. S aktivovanou synchronizací se hesla uložená v zabudovaném správci hesel aplikují automaticky. V praxi to znamená, že uživatelé nemusí znovu zadávat své přihlašovací údaje k přístupu k používaným účtům a profilům, ale mohou si je nechat automaticky vyplnit pomocí několika kliknutí.

V diskuzích projektu Chromium nyní zaznívají poměrně jednoznačné náznaky změny, která do budoucna umožní uživatelům větší svobodu při ukládání hesel. U každého hesla by měli uživatelé mít možnost se samostatně rozhodnout, zda budou hesla uložena v cloudu nebo pouze lokálně na počítači.

Doposud uživatelé mohli využít pouze jedinou možnost nastavení, která se aplikovala pro všechna hesla. Brzy však budou mít možnost se rozhodnout, kam se mají jednotlivá hesla ukládat.

Nová funkce pro správu hesel v prohlížeči Chrome: termín jejího zavedení stále není jasný

chromepasswords1

Doposud nebylo vyjasněno, zda bude příslušná možnost uložení hesel v obvyklém výpisu viditelná.

Kde v položkách nastavení prohlížeče bude možné změny provést, nebylo doposud upřesněno. Je možné si představit, že se uživatelé budou moci rozhodnout v okamžiku, kdy se jim nabídne okno s uložením hesla. Pak by dávalo smysl, že nastavená volba by pro jednotlivá hesla byla viditelná v seznamu hesel v příslušné části nastavení browseru, nebo dostupná prostřednictvím nastavení parametrů prohlížeče přes chrome://flags. Google prozatím nezveřejnil termín, kdy bude možné si novou funkci vyzkoušet, možné už to snad bude brzy v sestavě Google Chrome Canary.

Při výběru vlastních hesel se doposud uživatelům doporučovala jejich pravidelná obměna, což bývá i běžnou praxí ve firemní sféře. Odborníci už ale od tohoto přísného přístupu pomalu ustupují. Více se doporučuje používat hesla dostatečné silná a měnit je pouze v případech, kdy je podezření na jejich kompromitaci.

Přečtěte si také: Uniklá hesla z půl milionu WiFi routerů. Na co by si uživatelé měli dát pozor.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení