Menu

Google plánuje důležitou změnu Androidu: tyto aplikace už v budoucnu nebude možné instalovat

25.01.2023 08:21 | Josef Mika + Přidat komentář
Google plánuje důležitou změnu Androidu: tyto aplikace už v budoucnu nebude možné instalovat

Google plánuje důležitou změnu Androidu: tyto aplikace už v budoucnu nebude možné instalovat | foto: Obr.: Unsplash/Pathum Danthanarayana

S uvedením systému Android 14 chystá Google zřejmě důležitou změnu. Některé zastaralé aplikace již nebude možné instalovat.

Aby se snížil škodlivý potenciál malwaru, Android 14 zcela zablokuje instalaci aplikací, které se zaměřují na zastaralé verze systému Android.

Zásady obchodu Google Play již léta zajišťují, aby vývojáři Androidu své aplikace aktualizovali a využívali nejnovější funkce a bezpečnostní opatření platformy Android.

Podle nedávno zveřejněné změny kódu zpřísní Android 14 požadavky na rozhraní API a zcela zablokuje instalaci zastaralých aplikací. Tato změna by uživatelům znemožnila tzv. sideloading neboli instalaci některých souborů APK mimo oficiální obchod Googlu.

Plány Googlu: Některé zastaralé aplikace pro Android již brzy nebude možné instalovat

Zpočátku budou na zařízeních se systémem Android 14 blokovány pouze aplikace zaměřené na zvláště staré verze systému Android. Postupem času se však tato hranice zvýší na Android 6.0 (Marshmallow), přičemž Google má připravený mechanismus, který umožní postupné zvyšování verzí považovaných za zastaralé. Přesto bude pravděpodobně záležet na každém výrobci zařízení, jakou hranici pro zastaralé aplikace nastaví, případně zda ji vůbec povolí.

Sám Google tvrdí: „Pokud je povoleno vynucení minimální instalovatelné verze SDK (Software development kit – sada vývojových nástrojů), bude zablokována instalace aplikací s nižší cílovou verzí SDK, než je požadováno. To pomáhá zlepšit zabezpečení a ochranu soukromí, protože malware se často zaměřuje právě na starší verze SDK, aby se vyhnul vynucení nového chování API. Blokováním těchto zastaralých aplikací chce Google omezit šíření škodlivých aplikací v systému Android."

Zdroj: Schmidtisblog.de

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení