Menu
CHIP Speedtest

Googlu trnem v oku: skrytý App-Store s bezplatnými aplikacemi pro Android

15.12.2020 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Googlu trnem v oku: skrytý App-Store s bezplatnými aplikacemi pro Android

Googlu trnem v oku: skrytý App-Store s bezplatnými aplikacemi pro Android | foto: F-Droid

Většina uživatelů systému Android získává své aplikace pro smartphony z platformy Obchod Play. Je to pohodlné, bezpečné a rychlé. Vedle toho ale existuje skrytý svět mimo kontrolu Google: obchod s tisíci praktickými aplikacemi.

Google prostupuje celým digitálním světem a pro spoustu uživatelů je každodenním průvodcem ať už v podobě mobilního operačního systému Android, tak prostřednictvím vyhledávání na internetu. Technologický gigant má velkou kontrolu nad tím, které aplikace se dostanu k uživatelům prostřednictvím Obchodu Play, a které nikoliv. Ve většině případů hraje velkou roli i bezpečnost a Google se snaží, aby se nešířily škodlivé aplikace. Existují ale také aplikace, které Google prostě nemusí.

Jednou z nich je alternativní obchod s aplikacemi s názvem F-Droid, který není ke stažení na platformě Google Play. Na F-Droidu jsou všechny nabízené aplikace pro Android zcela zdarma. V aktuální verzi 1.10 se kromě optimalizace výběru jazyka také zobrazují lepší návrhy pro nejnovější aplikace. Existuje možnost, jak si F-Droid bez problémů nainstalovat.

Stáhněte si: F-Droid

f-droid-logo

F-Droid - aplikace pro Android 1.10

CHIP hodnotí Dobrý

Alternativa k obchodu Google Play, která přináší do Androidu spoustu aplikací s otevřeným zdrojovým kódem.

Stáhněte si

F-Droid: instalace aplikace

fdroid1

Na platformě F-Droid je k dispozici spousta prvotřídních aplikací. | Zdroj: F-Droid

Nejprve je potřeba si stáhnout instalační balík APK, a poté instalovat aplikaci. Stahování jednotlivých titulů prostřednictvím F-Droidu je podobné, jak to znáte z Obchodu Google. Stačí aplikaci spustit, vyhledat zajímavé programy a hry, které jsou členěné v mnoha různých kategoriích. Pak už jen stačí použít tlačítko Instalovat a do vašeho zařízení se nainstaluje požadovaná aplikace. Pokud telefon zobrazí varování před instalací aplikací z neznámých zdrojů, otevřete Nastavení a povolte F-Droid jako zdroj.

Při stahování aplikací z alternativních zdrojů samozřejmě nelze zaručit stoprocentní bezpečnost, takže je potřeba si uvědomit riziko, které to s sebou nese. Ale i v případě Obchodu Play se stává, že jsou ke stažení aplikace obsahující malware, a teprve později po identifikaci je Google odstraňuje. Také se můžete setkat s velkou řadou aplikací, které jsou stále ve verzi alfa a na vašem zařízení nemusí fungovat.

Procházení webovou aplikací

fdroid2

Webová aplikace F-Droid umožní procházet obsahem bez nutnosti instalace. | Zdroj: F-Droid

Pokud si chcete projít aplikace, které alternativní obchod nabízí bez instalace F-Droidu, jednoduše můžete využít přidruženou webovou aplikaci. Najdete zde mnoho praktických titulů z kategorií internetové připojení, grafika a fotografie, internet, hry, multimédia, navigace, zabezpečení nebo SMS.

Díky integrované funkci vyhledávání můžete najít konkrétní aplikace cíleněji. V prohlížeči nelze aplikace vyzkoušet, ale screenshoty vám alespoň napoví, jak mohou fungovat. Také je možné si stáhnout instalační balíky APK a později je přenést do mobilního telefonu, což je o něco pracnější, než prostřednictvím samotného obchodu.

Dobrý nápad s prostorem ke zlepšení

Google je všudypřítomný a velmi pilně shromažďuje naše data. Téměř všichni výrobci, kteří nabízejí své aplikace v Obchodu Play, ale dělají totéž. Často jsou uživatelé překvapeni požadovanými oprávněními, například když jednoduchý widget s hodinami vyžaduje přístup k uloženým fotkám. Nabídka v alternativě open sourcového F-Droidu je mnohem přijatelnější a obejde se bez neustálého reklamního spamu a čmuchání.

Bylo by možné vylepšit uživatelskou přívětivost, protože aplikace občas nepracují správně. Určitě je velký potenciál alternativou oslovit více běžných uživatelů.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.