Menu

"Höga": IKEA představila první elektro auto, které si můžete poskládat sami

09.06.2021 16:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
"Höga": IKEA představila první elektro auto, které si můžete poskládat sami

"Höga": IKEA představila první elektro auto, které si můžete poskládat sami | foto: Instagram/schlotthauer.design, Ryan Schlotthauer

Mladý designér vytvořil pro švédský nábytkový řetězec IKEA první automobil, který si zákazníci mohou sestavit samostatně. Při troše šikovnosti a s pomocí návodu to jde raz dva.

Student designu z USA ve spolupráci s Renaultem a IKEA vyvinul první stavebnici automobilu. Brzy by si tak každý mohl koupit automobil rozložený na několik dílů a samostatně si ho složit doma. Nápad vznikl jako součást řešení závěrečné práce studenta. Jak uvádí server GQ, malý vůz má už i své jméno: "Höga", což ve švédštině znamená veliký.

Novinka od IKEA: jak "Höga" funguje?

hoegaikea3

Koncept skládacího elektrovozítka do města. | Zdroj: Instagram/schlotthauer.design

Mini vozidlo má mít oproti svému názvu rozměry na délku pouhých 2,3 metru a na výšku 1,8 metru. Skládat se má s celkem 374 dílů. Je dvoustopé a jeho karoserie bude vyrobena z tradičních materiálů. Pohon bude výhradně elektrický s akumulátorem umístěným mezi nápravami. Díky symetrickému designu jsou na přední i zadní straně vozidla k dispozici úložné prostory. Ty by měly poskytnout dostatečnou kapacitu pro přepravu invalidních vozíků, jízdních kol nebo dětských kočárů.

Udržitelné a praktické: vhodné pro krátké vzdálenosti po městě

Pro autora konceptu, Ryana Schlotthauera, bylo zvlášť důležité téma udržitelnosti: "Vývoj produktu s delším životním cyklem umožňuje představu budoucnosti, která bude více ohleduplná k ochraně planety", řekl v rozhovoru pro server GQ. Všechny jednotlivé díly lze dokonce recyklovat.

Elektrické vozítko se hodí především na krátké pojížďky v centrech měst. Atraktivní by mohlo být i vzhledem k ceně, která je v přepočtu přibližně 140 000 Kč. Vůz z IKEA ale prozatím nesplňuje požadavky na bezpečnost, a z toho důvodu není schválen pro nasazení v silničním provozu. Ale kdo ví. Třeba si už v blízké budoucnosti u švédského řetězce vyzvedneme kromě nových poliček a skříně také nové auto.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.