Menu

I když to vypadá hezky: přesto je dobré deaktivovat spořič obrazovky ve Windows

08.12.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
I když to vypadá hezky: přesto je dobré deaktivovat spořič obrazovky ve Windows

I když to vypadá hezky: přesto je dobré deaktivovat spořič obrazovky ve Windows | foto: Angelo Pantazis/Unsplash

Ať už jde o fotky z dovolené, krajinu nebo 3D texty, které se vznáší v prostoru, šetřiče obrazovky jsou oblíbené a lze je snadno v systému Windows 10 přizpůsobit. Svůj původní účel ale už dávno neplní a nyní naopak přinášejí více škody, než užitku.

Pokud počítač po určitou dobu nezaznamená žádnou aktivitu, příkazy nebo pohyby myší, aktivuje spořič obrazovky a původní zobrazení skryje. V závislosti na konkrétním nastavení se spořič obrazovky aktivuje po několika minutách a zajistí, aby obrazovka jen nezčernala, ale objevily se na ní také nějaké obrázky, animace nebo 3D texty.

Pro oko je to samozřejmě mnohem zajímavější a vizuální podívaná je při nečinnosti PC mnohem atraktivnější. Smysluplnější je ale spořič obrazovky deaktivovat.

Windows 10 a další z rodiny: spořič obrazovky je lepší deaktivovat

screensaver

Spořiče obrazovky jsou bezesporu atraktivním zpestřením režimu nečinnosti, kdy je obrazovka zamčená a počítač se nevyužívá. Z hlediska úspory elektrické energie ale nejde zrovna o optimální režim. | Zdroj: Christine Engelhardt/Pixabay

Dříve měly spořiče obrazovky skutečně praktický účel. U starých CRT obrazovek s katodovými trubicemi se mohlo stát, že se zobrazený motiv nebo objekt doslova vypálil do obrazovky, pokud se delší dobu nezměnil. U moderních zobrazovacích jednotek se ale takových efektů už nemusíte obávat, spořič obrazovky se tak stává čistě zábavným prvkem. Nicméně tato zábava spotřebovává elektřinu, což při dnešních rostoucích cenách v dlouhodobějším výhledu přeci jen můžeme pocítit.

Pokud je spořič spuštěn na delší dobu, v některých případech dochází k zatížení grafické karty a dalšího grafického hardwaru počítače. Zejména 3D spořiče spotřebují dost výkonu procesoru a grafiky, takže počítač má poměrně velké energetické nároky.

Je tedy lepší spořič v nastavení zcela deaktivovat. Nejvíce energie ušetříte, pokud v případě, kdy obrazovku nepoužíváte, ji zcela vypnete.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Přínosný poznatek

  Děkuji za článek, ve kterém jste mi vysvětlili, jak je to se stmívači. Jsem odchován CRT monitory, takže jsem si to aplikoval i na LCD panely a nyní můžu být klidný, že mi nefunguje stmívač, i když je v nastavení Windows zapnutý. Nepřišel jsem na to proč nefunguje, ale myslím si, že to dělá hardware grafické karty nVidia Geforce GTX 1080 nebo její ovladač.

  Reagovat na komentář

  :D

  V nadpisu se píše „I když to vypadá hezky: přesto je dobré deaktivovat spořič obrazovky ve Windows“ a na náhledovém obrázku je macOS. :D

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení