Menu

Implicitní otevírání neznámých souborů v Poznámkovém bloku

25.09.2016 06:15 | Karel Kovar + Přidat komentář
Implicitní otevírání neznámých souborů v Poznámkovém bloku

Implicitní otevírání neznámých souborů v Poznámkovém bloku | foto: CHIP

Když ve Windows kliknete na soubor neznámého typu, objeví se obvykle dotaz, v jakém programu mají Windows tento soubor otevřít. 

Uděláte-li chybu a kliknete na nesprávný soubor, může dojít ke spuštění nebezpečného souboru a infikování počítače. Naštěstí je možné pomocí jednoduchého zásahu do systémového registru nařídit, aby se ve Windows neznámé souborové typy nejprve otevíraly v nějakém editoru. Později můžete prostřednictvím kontextového příkazu »Otevřít v programu« zvolit odpovídající program a prohlásit jej za standardní aplikaci pro daný typ souboru.

Nejprve spusťte editor registru a v něm přejděte na větev »HKEY_CLASSES_ROOTUnknownshellopenascommand«. Zde v pravé části okna dvojitě klikněte na řetězec »(Výchozí)«. Systémové volání výběrového dialogu nahraďte voláním vhodného editoru, například

»C:Windowsnotepad.exe %1«

V každém případě zadávejte kompletní cestu k programovému souboru a na konci příkazového řádku nezapomeňte uvést argument »%1«, aby se editoru předával příslušný soubor. Důležité: Mezi názvem programu a argumentem musí být mezera. Nakonec klikněte na »OK« a editor registru ukončete. 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení