Menu

Indonésané chycení na švestkách

13.05.2019 16:35 | Milan Loucký + Přidat komentář
Indonésané chycení na švestkách

Indonésané chycení na švestkách | foto: CHIP

Check Point Research odhalil indonéskou skupinu hackerů plaNETWORK. Skupina funguje už sedm let a vyvíjí různé hackerské nástroje a je zapojena do velkého počtu hackerských incidentů.

Check Point Research o svých zjištěních informoval odpovědné orgány, které vše dále prošetřují. Začátkem ledna letošního roku jsme byli svědky prudkého nárůstu útoků využívajících PHP WebShell ve snaze zneužít známou zranitelnost Drupalu nazvanou Drupalgeddon.

Odhalený kód obsahoval několik zajímavostí: Slova v indonéštině, různé odkazy na úložiště kódů a také několik odkazů na dříve neznámý tým plaNETWORK. V kódu byla také fráze, na kterou výzkumný tým následně ještě několikrát narazil: „We Are Not Hacker.“ Check Point Research se postupně dostal až k indonéské skupině, která nabízela běžné IT služby. Ovšem webové stránky nebyly aktualizované, obsahovaly nabídku, jejíž platnost vypršela už na začátku roku 2018, a servery byly offline. Na první pohled nebylo pravděpodobné, že by společnost stála i za dříve detekovanými PHP WebShell útoky. Ale webové stránky obsahovaly také odkazy na různé sociální sítě, včetně Facebooku a Twitteru. Účet na Twitteru používá stejný slogan We Are Not Hacker, jaký byl použit také ve WebShell kódu. Tým Check Point Research pomocí dalších nástrojů a analýz odhalil řadu členů skupiny plaNETWORK, kteří na různých fórech dávají rady ohledně hackování a chlubí se svými útoky, potvrdilo se tak, že se skutečně jedná o hackerskou skupinu.

Zdá se, že tato skupina, která začala jako IT poradenský tým nabízející legitimní služby, brzy přešla na temnou stranu a členové si užívali pochybné zásluhy, které přinášejí značce plaNETWORK. Je důležité si uvědomit, že kyberútoky jsou nelegální bez ohledu na to, jak vznešenými poselstvími se je někdo snaží maskovat.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení