Menu

Inovace pro Gmail: Google chce svou službu ještě více zabezpečit

20.12.2022 11:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Inovace pro Gmail: Google chce svou službu ještě více zabezpečit

Inovace pro Gmail: Google chce svou službu ještě více zabezpečit | foto: Solen Feyissa/Unsplash

Službu Google Mail považuje mnoho uživatelů za velmi pohodlnou se spoustou možností. Není se čemu divit. Google její možnosti neustále vylepšuje, navíc uživatelé mohou vyžít další cloudové aplikace. Poskytovatel chce nyní svou službu ještě více zabezpečit dalším šifrováním. Má to ale háček.

Podle nejnovějších informací amerického technologického webu The Verge Google plánuje ještě vyšší zabezpečení pro své uživatele. Firma spustila beta verzi šifrování obsahu na straně klienta. Společnosti mohou v těchto dnech požádat o zpřístupnění funkce pro testování. Mohou si tak vyzkoušet v praxi, jak znemožnit přístup a čtení obsahu citlivých dat včetně příloh pro samotný Google. Přístupnost beta verze Google oznámil ve svém příspěvku na blogu. Správci Google Workspace o to mohou žádat do 20. ledna 2023.

Pokud je funkce pro uživatele Workspace aktivována a nastavena, ve webové verzi se objeví další možnosti. Kliknutím na symbol visacího zámku si uživatelé mohou aktivovat dodatečné šifrování zprávy. Je to ale s kompromisem. Musejí se obejít bez funkcí, jako jsou emotikony nebo signatury. Se šifrováním také není kompatibilní režim, označovaný jako Smart Compose. Google dále vysvětluje, že šifrování na straně klienta bude do mobilních aplikací pro Android a iOS přidáno v některé z příštích verzí.

Šifrování v Google Mail: služba je nyní ještě bezpečnější

gmailencrypt

Google oznámil možnost volitelného šifrování e-mailů pro službu Gmail, které je v současnosti k dispozici v beta verzi. Dočkají se i uživatelé mobilních verzí na obou hlavních platformách. | Zdroj: Solen Feyissa/Unsplash

Na šifrování služby Gmail už Google přeci jen nějakou dobu pracuje. Už v roce 2014 se objevily zprávy, že se pro elektronickou poštu připravuje šifrování end-to-end. Je ale třeba poznamenat, že šifrování na straně klienta není úplně totéž. Zatímco první z nich znamená šifrování mezi oběma koncovými body, tedy na zdrojovém i cílovém zařízení, implementace šifrování na straně klienta umožňuje správcům Google stále kontrolu nad klíči a umožňuje jim "sledovat šifrované soubory uživatelů". To se uvádí v dokumentu nápovědy Googlu, který vysvětluje rozdíl mezi oběma způsoby šifrování. Díky tomu může internetový gigant i nadále reagovat na žádosti amerických úřadů, které by případně chtěly do obsahu zpráv a posílaných dokumentů nahlížet.

Šifrování už mají i další služby rodiny Google, například cloudové úložiště Disk. Beta verze nové funkce je prozatím k dispozici pouze pro firemní zákazníky. Zatím není známo, zda bude zavedena i pro soukromé uživatele.

Zdroj: The Verge

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení